LEKCJE STEPOWANIA Richard Harris

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

LEKCJE STEPOWANIA Richard Harris

Postprzez nie ma mnie Śr, 20.04.2005 09:42

Po emocjach związanych ze sporą dawką testosteronu znów zapraszamy na salę gimnastyczną, ale tym razem na... lekcje stepowania. Zabawne zmagania na parkiecie siedmiu pań i jednego pana oraz ich życiowe perypetie okazały się doskonałym materiałem na zabawną, przesyconą ciepłem komedię.

Każdy z bohaterów uczęszcza na lekcje z innego powodu, każdy przychodzi z własną opowieścią, osobowością i temperamentem. Jednak z czasem radość, jaką daje im taniec, szczególnie tak energetyczny jak step, nadaje ich życiu nowej barwy, pozwala z większym optymizmem patrzeć nie tylko w przyszłość, ale przede wszystkim na samych siebie.

Sztuka Richarda Harrisa łączy komedię z wątkami obyczajowymi i dużą dawką tańca. To szczęśliwe połączenie sprawiło, że sztuka grana była z powodzeniem w wielu europejskich teatrach, a w 1984 roku otrzymała nagrodę Evening Standard Comedy of the Year, posłużyła też jako kanwa musicalu granego pod tym samym tytułem, a w latach 80 – tych powstał w oparciu o nią film, w którym główną rolę, rolę nauczycielki stepu zagrała brawurowa Liza Minnelli.

Prapremierę polską na deskach Teatru Powszechnego przygotowuje Krystyna Janda, znakomita aktorka, niezwykła osobowość, która z dużym powodzeniem realizuje się też jako reżyser.



Reżyseria to naturalny sposób, gdy ktoś chce ogarnąć całość i podpisać się pod tą wizją. Są ludzie, którym wystarczy być elementem wydarzenia. Ja zawsze chciałam poznać wszystkie składniki przedsięwzięcia, w którym biorę udział. Nigdy nie wyczekiwałam wezwania na plan leżąc na kanapie w garderobie, z dala od akcji. Jeśli nie grałam, stawałam przy kamerze, bo interesowało mnie, jak się rodzi to, w czym biorę udział. Ale to sprawa ciekawości świata i temperamentu. Przez tyle lat pracy uczestniczyłam w rozwiązywaniu krzyżówek na planie i scenie, aż pewnego dnia poczułam, że chcę powiedzieć coś od siebie. (Krystyna Janda w wywiadzie z Januszem R. Kowalczykiem „Od anioła do diabła” Rzeczpospolita)



Ekipę realizującą sztukę Richarda Harrisa dopełniają tak znakomici twórcy jak: scenograf - Magdalena Maciejewska pracująca z najciekawszymi reżyserami polskiego teatru m.in. Krystianem Lupą, Agnieszką Glińską, Grzegorzem Jarzyną, Piotrem Cieplakiem, Pawłem Miśkiewiczem, kostiumolog - Magdalena Tesławska, laureatka licznych nagród, autorka kostiumów do takich filmów jak „Potop”, „Pan Tadeusz”, „Quo Vadis”, „Stara baśń”, choreograf Jirina Nowakowska – wybitna tancerka współpracująca z licznymi teatrami w Polsce, założycielka warszawskiego Studia Tańca i zespołu Tap Dance (można powiedzieć bez wielkiej przesady, że prawie wszyscy, którzy teraz w naszym kraju stepują, przeszli przez jej ręce, a właściwie nogi...), a reżyserią świateł zajmuje się Edward Kłosiński, jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych, autor do zdjęć do m.in.: „Brzeziny”, „Ziemi Obiecanej”, ”Wodzireja”, „Człowieka z marmuru”, „Matki Królów”, laureat wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.


reżyseria Krystyna Janda

scenografia Magdalena Maciejewska

kostiumy Magdalena Tesławska

choreografia Jirina Nowakowska

reżyseria świateł Edward Kłosiński

grają:

Masza Bauman, Maja Korwin, Marta Kuśmirek (gościnnie), Karolina Łukaszewicz,

Zofia Plewińska (gościnnie), Gabriela Sarnecka, Ewa Sonnenburg,

Barbara Szcześniak, Ewa Tucholska, Magda Zająć, Marek Bogucki

prapremiera polska

24 kwietnia 2005

Trzymamy kciuki!!!!...jak zawsze....
Powodzenia !!!
Avatar użytkownika
nie ma mnie
 
Posty: 3496
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 14:31
Lokalizacja: .... nieważne

Postprzez czaczkes N, 24.04.2005 07:42

Ruszają "Lekcje stepowania" Jandy
(PAP, Gal/23 kwietnia 2005 09:37)


Polską premierę spektaklu angielskiego komediopisarza Richarda Harrisa "Lekcje stepowania" w reż. Krystyny Jandy przygotował na najbliższą niedzielę Teatr Powszechny w Łodzi.


Przedstawienie grane było na wielu europejskich scenach, a w latach 80. powstał film, w którym główną rolę zagrała Liza Minnelli.

Sztuka Harrisa łączy komedię z wątkami obyczajowymi i dużą dawką tańca. Bohaterami spektaklu jest kilka kobiet i mężczyzna, którzy uczą się stepować. Każde z nich uczęszcza na lekcje z innego powodu, każdy przychodzi z własną opowieścią, osobowością i temperamentem.

Reżyserem przedstawienia jest znakomita aktorka Krystyna Janda, która w Łodzi przygotowuje spektakl po raz pierwszy. Kostiumy zaprojektowała Magdalena Tesławska, autorka kostiumów do takich filmów jak "Potop", "Pan Tadeusz", "Quo vadis", "Stara baśń". Z kolei autorką choreografii jest współpracująca z licznymi teatrami w Polsce założycielka m.in. warszawskiego Studia Tańca Jirina Nowakowska. Reżyserią świateł zajął się jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych - Edward Kłosiński, autor zdjęć do takich filmów jak m.in.: "Brzezina", "Ziemia Obiecana", "Wodzirej", "Człowiek z marmuru", "Matka Królów".

W spektaklu zagrają: Masza Bauman, Maja Korwin, Marta Kuśmirek (gościnnie), Karolina Łukaszewicz, Zofia Plewińska (gościnnie), Gabriela Sarnecka, Ewa Sonnenburg, Barbara Szcześniak, Ewa Tucholska, Magda Zając oraz Marek Bogucki.


ps. Trzymam dzisiaj kciuki :) powodzenia.
Avatar użytkownika
czaczkes
 
Posty: 837
Dołączył(a): N, 27.02.2005 19:50
Lokalizacja: Tarnów


Powrót do Korespondencja