Pytanie o historię teatru...

Czasami nie masz zielonego pojecia jak coś zrobić, jak coś działa. Tutaj znający się radzą co i jak.

Pytanie o historię teatru...

Postprzez Amber Pn, 03.08.2009 10:13

Witajcie,

Czy ktoś z Was mógłby mi polecić dobrą literaturę z historii teatru polskiego? Najlepiej sprawdzoną, bo na rynku jest sporo pozycji, a ja naprawdę nie mam pojęcia, co jest warte uwagi...Oj, głupia ja, głupia :)

Pozdrawiam,
Amber
Pozdrawiam,

Amber
Avatar użytkownika
Amber
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn, 03.08.2009 09:45

Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez Andriej Lepper Pn, 03.08.2009 12:41

Czytałem kiedyś Raszewskiego, ale tam som opisane dzieje tylko do wybuchu II wojny.
Suche fakty bez anegdot, ale jako podręcznik na przykład to całkiem całkiem.
Vance Havner: Tęsknię za niebem.
To właśnie nadzieja, że umrę - trzymała mnie przy życiu do tej pory.
Avatar użytkownika
Andriej Lepper
 
Posty: 9157
Dołączył(a): So, 25.10.2008 03:40

Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez Amber Pn, 03.08.2009 14:30

Dzięki...Zastanawiałam się nad Raszewskim jako takim punktem wyjścia. Skoro całkiem całkiem, to chyba zamówię, a potem się zacznę zagłębiać w poszczególne okresy :D
A może komuś wpadły jakieś z anegdotkami?... Książki z "fajerwerkami" to się wchłania a nie czyta :D
Pozdrawiam,

Amber
Avatar użytkownika
Amber
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn, 03.08.2009 09:45

Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez Andriej Lepper Pn, 03.08.2009 15:10

Aaaa to wspomnień, pamiętników czy autobiografii nadzianych anegdotami to całe morze faluje.
Na ten przykład bardzo fajnie siem czyta "Igor Śmiałowski opowiada".
Vance Havner: Tęsknię za niebem.
To właśnie nadzieja, że umrę - trzymała mnie przy życiu do tej pory.
Avatar użytkownika
Andriej Lepper
 
Posty: 9157
Dołączył(a): So, 25.10.2008 03:40

Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez teremi Wt, 04.08.2009 19:57

wszystko zależy od tego jak bardzo chcesz zgłębić wiedzę w tym zakresie
tak serio, to nie ma jednego, dobrego opracowania, Marczak-Oborski pisał m.in. o teatrze lat wojny...
ale jest też wszystko w pigułce a potem można uzupełniać, to "Encyklopedia teatru polskiego" Bożeny Frankowskiej (Wyd.Naukowe PWN) - ja mam wydanie z 2003 roku i nie wiem, czy były wznowienia - uzupełnienia. Ta pigułka, tp około 600 stron i jeste tam prawie wszystko.
Jeżeli chcesz temat potraktować jeszcze bardziej ambitnie, to polecam "Wprowadzenie do nauki o teatrze" w opracowaniu Janusza Deglera i jest to wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. Ja mam niestety wydanie z 1976 roku, ale jest to drugie wydanie i byc może są kolejne (z uzupełnieniami). Niestety to pięć tomów - polecam piąty, bo jest to "Warsztat bibliograficzny teatrologa", czyli: "Bibliografia prac o historii dramatu i teatru w Polsce i na świecie. Encyklopedie teatralne. Słowniki i leksykony teatralne. Bibliografie specjalne. Informacje o zbiorach teatralnych w muzeach. archiwach, bibliotekach i teatrach"powodzenia
Avatar użytkownika
teremi
 
Posty: 3682
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:41
Lokalizacja: Elbl

Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez Amber Śr, 05.08.2009 11:46

Oj, dzięki wielkie... Jedną zamówiłam, zobaczymy co to będzie:) A jak zdążyłam się zorientować, wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego wydało sporo książek o historii teatru... Zaskoczona jestem :)
Pozdrawiam,

Amber
Avatar użytkownika
Amber
 
Posty: 13
Dołączył(a): Pn, 03.08.2009 09:45

Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez witczakso Śr, 28.10.2015 11:11

Serdeczne podziękowania dla użytkowników którzy znają się na rzeczy....
witczakso
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr, 21.10.2015 17:43

Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez szubert Śr, 18.11.2015 09:49

Andriej Lepper napisał(a):Aaaa to wspomnień, pamiętników czy autobiografii nadzianych anegdotami to całe morze faluje.
Na ten przykład bardzo fajnie siem czyta "Igor Śmiałowski opowiada".




Co jeszcze polecisz?
szubert
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 23.10.2015 11:09

Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez WarMaster Śr, 23.06.2021 09:29

Kocham teatr. To jest moja pasja. Żałuje, że nie zostałem profesjonalnym aktorem!!!
_______________________________
Prace licencjackie i magisterskie - Ekonomia
Avatar użytkownika
WarMaster
 
Posty: 95
Dołączył(a): Cz, 10.06.2021 08:28

Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez HansPervitin Pn, 19.07.2021 11:42

Nauki humanistyczne raczej nie dają obecnie ciekawych możliwości pracy. Lepiej postawić na informatykę.
___________________________________
Napiszę pracę licencjacką
Avatar użytkownika
HansPervitin
 
Posty: 72
Dołączył(a): Cz, 17.06.2021 08:16

Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez welfareheals Wt, 12.10.2021 19:20

welfareheals
 
Posty: 33376
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39

Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez welfareheals N, 21.11.2021 20:14

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
welfareheals
 
Posty: 33376
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39


Re: Pytanie o historię teatru...

Postprzez welfareheals N, 03.03.2024 09:40

welfareheals
 
Posty: 33376
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39


Powrót do Pomóż mi



cron