Wspomnienia ze studiów na Wydz. Elektroniki

Tutaj publikujcie swoje opowiadania, scenariusze, felietony, rysunki itp

Wspomnienia ze studiów na Wydz. Elektroniki

Postprzez Jureczek Pt, 05.02.2016 19:16

http://www.elka.pw.edu.pl/Spolecznosc/A ... istoryczny

Ze strony Wydziału Elektroniki przepisałem mój felieton

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _



Wspomnienie ze studiów na Wydziale Elektroniki PW. (1969-1974)



Naturalnym systemem liczbowym dla człowieka jest system dziesiętny. Dziecko uczy się liczyć pokazując kolejne paluszki jeden, dwa, trzy, ... dziesięć.

Liczba dziesięć jest dla małego dziecka wystarczająca dla pokazania na paluszkach : ile ma latek, ile ma rodzeństwa, ile ma ciotek, ilu ma wujków.



Liczba dziesięć po pewnym czasie staje się zbyt mała dla określenia potrzebnych wartości, ale system dziesiętny wielu osobom wystarcza przez całe życie do wyrażenia wszystkich ważnych liczb.



Można nawet uprawiać wiele dziedzin matematyki uznając system dziesiętny za oczywisty i jedyny potrzebny.



Na wyższych latach studiów na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej przestawiłem się na system dwójkowy czyli binarny i ze względu na moją pracę system dwójkowy jest mi najbardziej potrzebny.



Arytmetyka maszyn cyfrowych posługuje się cyfrą 0 i cyfrą 1. Przy pomocy tych dwóch cyfr można wyrazić dowolną liczbę w zapisie binarnym, w tym liczby ujemne i ułamkowe.

Stan 0 - przypisany zatkaniu tranzystora i stan 1 - przypisany nasyceniu tranzystora powodują, że tanim kosztem w niewielkich wymiarowo układach można konstruować maszyny cyfrowe.


Pamiętam kolokwia z przedmiotów związanych z techniką cyfrową, gdy jako studenci wykonywaliśmy ręcznie na papierze w kratkę działania arytmetyczne w zapisie binarnym.

Na laboratoriach poznawaliśmy działanie przerzutników, liczników, sumatorów, układów cyfrowych realizujących zadane funkcje.

W mojej pracy po studiach związanej z konstruowaniem maszyn cyfrowych sterujących obrabiarkami CNC - computer numerical control, już pojedynczych tranzystorów realizujących stan 0 albo 1 nie oglądałem. Były upakowane w cyfrowych układach scalonych, mikroprocesorach, gotowych komputerach.

Ale stany wejść i wyjść sygnałów obiektowych z obrabiarki nadal miały tylko dwie wartości 0 i 1.

W oparciu o zasady arytmetyki binarnej tworzy się programy Programmable Logic Controller PLC, w których buduje się połączenia obrabiarki z komputerem CNC.


Lubię te prace w oparciu o zasady zero - jedynkowe , wyrażane też jako prawda i fałsz . Wszystko jest jednoznaczne i piękne w swej prostocie.


Jerzy Słomczyński
Jureczek
 
Posty: 2522
Dołączył(a): N, 20.05.2007 09:22
Lokalizacja: Warszawa


Re: Wspomnienia ze studiów na Wydz. Elektroniki

Postprzez welfareheals So, 03.09.2022 13:23

welfareheals
 
Posty: 33376
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39



Powrót do Wasza twórczość



cron