Przepis wielkanocny Małgosi Bryll

Smacznie

Przepis wielkanocny Małgosi Bryll

Postprzez Krystyna Janda Pt, 25.03.2005 15:33

No dobrze, śledzie śledziami ale pasztet też będzie. I zobaczycie, że wcale się nie napracujecie. Lepiej byłoby, żeby prawdziwe gospodynie nie czytały tego co będzie poniżej bo będzie to dziwny zapis zdarzeń pasztetowych.
Kupujecie w takim dużym sklepie taką dużą tackę mielonego mięsa, którego w każdej innej sytuacji byście nie kupowały. Sprawdźcie jednak datę ważności. Kupcie też tackę kurzych wątróbek. Jak nie lubicie tych tacek, to niech rzeźnik na waszych oczach mieli wieprzowo-wołowe a z pojemnika wybiera co piękniejsze wątróbki. No i jak już będziecie miały mięcho to poszukajcie w domu ze 2, cebule, jajka ze dwa też się przydadzą, trochę bułki tartej i trochę bułki suchej i całe mnóstwo przypraw! Tak więc liczy się imbir, gałka muszkatołowa, sól, pieprz, zioła wedle podniebienia, oraz kostka rosołowa. Czasem można poszaleć i dorzucić jakieś takie gotowe nie-wiadomo-co do spaghetti bolognese. Tylko uwaga jak to nie-wiadomo-co wrzucicie do garnka to musicie mieszać uważnie, bo w tym nie-wiadomo-co jest coś co powoduje że mięso przywiera i może się przypalić. Ale od początku:

Mięcho w duży gar. Wszyściutko ale nie wątróbka. Odrobina wody( no może kubek duży) i kostka rosołowa. Niech się dusi. Czasem pomieszajcie. Jak się długo dusi to się tłuszcz wytapia. I wtedy ja ten tłuszcz wyłapuję łyżką i zbieram ( nigdy nie wiem po co, zawsze mi się wydaje, że się do sosu przyda). Wybieram, wybieram a w garnku mamy mięso na pasztet coraz piękniej ugotowane, odtłuszczone ale jeszcze nie gotowe. Teraz czas wrzucić wątróbki, rzecz jasna wcześniej oczyszczone z błonek i różnych nieprzyjemnych tłuszczyków. Pomieszać i sypnąć ziołami. Imbir i gałka najważniejsze. Jak zapachy podniecą domowników to jeszcze im zróbcie jedną frajdę. Zeszklicie posiekaną cebulkę. Na maśle. Dorzućcie do mięcha. I jeszcze ta jedna sucha bułka co już nie jest sucha tylko namoczona w wodzie i odsączona. Wszystko. Teraz ma stygnąć trochę. Jak kto ma koty w domu to niech to mięcho stygnie pod przykryciem albo w ukryciu. Mięcho stygnie choć pachnie. A ja sobie wtedy szykuję blaszkę jak do chleba. Smaruję ją masłem, wysypuję bułką. A potem to sobie idę i robię inne rzeczy, swoje albo cudze. A jak już wrócę to w przestudzone mięsiwo wrzucam jajka całe, mieszam pięknie i wydaje mi się że jestem genialna. I jeszcze piękniej jest jak już całą górę mielonego, wyduszonego, pachnącego mięsa powoli a systematycznie miksuję w robocie kuchennym. Ja sobie miksuję, zapachy się unoszą, wokół mnie pies co wie że zaraz będzie mógł wylizać mikser, koty co wiedzą, że też im coś skapnie, mąż i dzieci co wołają z różnych miejsc „co tak pachnie?”. No i ja też jestem.! Ja szczęśliwa, że za chwilę będę miała pasztet z głowy. Bo oto mięcho zmiksowane na masę za chwilę przełożę do chlebowej blaszki. Nie pod sam brzeg, bo pasztet trochę w piecu podrośnie.
I włożę go dumna i blada do piekarnika na plus minus 130 stopni. I koniec. Pójdę sobie wtedy znów na co najmniej 40 minut, ale w trakcie jednak podejrzę czy się za bardzo nie przypieka. Jak się przypieka to go przykryję delikatnie folią aluminiową i przykręcę piec. Pachnie w domu obłędnie, nikt się nie może doczekać. A doczekać trzeba do momentu w który wbity w pasztet patyczek wyjdzie z pasztetu suchy i jak nowy. W ten sposób mamy pasztet i jak go sprawnie i delikatnie, póki ciepły, przełożymy na deskę, żeby nas kusił w Wielkim Poście, to wielkanocne akcje kuchenne możemy uznać za rozpoczęte. A gdyby ktoś już kompletnie odpadł i nie chciał tych piekarników, patyczków i blaszek, a chciał mieć własnej roboty pasztet, to też może. Bo ta zmiksowana masa jest już przecież ugotowana! Wystarczy ja ostudzić i w pięknym naczyniu wsadzić do lodówki.
Ach i jeszcze jedno! Nie traćcie czasu gdy ten pasztet robicie, jak już wiecie, bo przy śledziach się do tego przyznałam, wszelkie kuchenne zajęcia sprzyjają rozważaniom metafizycznym. Takoż i pasztet najlepiej wychodzi w Wielkim Poście, najlepiej jeszcze przed Triduum Paschalnym.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek

Mniam

Postprzez JOSSEFIN So, 07.05.2005 08:43

Jest 7 maja, a ja dopiero tu zagladam. Mam w domu wszystkie składniki, tak mnie jakos wczoraj naszło, zeby kupić. Super przepis, za moment biegne do kuchni, mój mężuś uwielbia takie dania, a ja mojego mężusia. Będzie "wyżerka", dziekuję za przepis. Nigdy nie widziałam jak robi sie pasztety, a teraz sama go "stworzę".
Avatar użytkownika
JOSSEFIN
 
Posty: 88
Dołączył(a): Cz, 03.03.2005 08:41
Lokalizacja: HELMOND

Mniam

Postprzez JOSSEFIN So, 07.05.2005 08:43

Jest 7 maja, a ja dopiero tu zagladam. Mam w domu wszystkie składniki, tak mnie jakos wczoraj naszło, zeby kupić. Super przepis, za moment biegne do kuchni, mój mężuś uwielbia takie dania, a ja mojego mężusia. Będzie "wyżerka", dziekuję za przepis. Nigdy nie widziałam jak robi sie pasztety, a teraz sama go "stworzę".
Avatar użytkownika
JOSSEFIN
 
Posty: 88
Dołączył(a): Cz, 03.03.2005 08:41
Lokalizacja: HELMOND

Postprzez wioletta Cz, 12.05.2005 09:08

wczoraj wieczorkiem zrobiłam pasztet,jest pyszny. I w tej chwili drugi się jescze piecze w piekarniku. Narawdę polecam wszystkim ten pasztecik.
Avatar użytkownika
wioletta
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn, 07.03.2005 12:23
Lokalizacja: Bytom

Postprzez Cletoris Veritas Wt, 17.05.2005 16:10

Zrobilem sie glodny
Avatar użytkownika
Cletoris Veritas
 
Posty: 5334
Dołączył(a): Pn, 04.04.2005 15:32

Re: Przepis wielkanocny Małgosi Bryll

Postprzez xlamusx So, 25.07.2015 16:33

A na niedzielę też można wykorzystać?
xlamusx
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt, 24.07.2015 21:02

Re: Przepis wielkanocny Małgosi Bryll

Postprzez Deaez79 Śr, 19.06.2019 18:14

Bardzo ciekawy pomysł.

__

Tarantula Studio Tattoo Kraków
Deaez79
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 19.06.2019 17:50

Re: Przepis wielkanocny Małgosi Bryll

Postprzez Edaid43 Wt, 10.09.2019 16:13

Nie jest za bardzo skomplikowany.
__

frezarka CNC
Edaid43
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt, 10.09.2019 15:53

Re: Przepis wielkanocny Małgosi Bryll

Postprzez Jiebxi64 Cz, 19.09.2019 08:38

Gościł na moim stole.
__

https://www.gotania.pl/
Jiebxi64
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 19.09.2019 08:09

Re: Przepis wielkanocny Małgosi Bryll

Postprzez Hszb8hbq Śr, 24.03.2021 21:53

niebawem się przyda.
-
Ośrodek wypoczynkowy w Łazach
Hszb8hbq
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr, 24.03.2021 21:39

Re: Przepis wielkanocny Małgosi Bryll

Postprzez Bgu3hd1 Pn, 12.04.2021 20:12

znacie jeszcze jakieś?
-
PIT online
Bgu3hd1
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 12.04.2021 18:12

Re: Przepis wielkanocny Małgosi Bryll

Postprzez PiesWojny Pn, 14.06.2021 09:55

Dobry przepis wielkanocny na pewno się przyda. To jest naprawdę wspaniała sprawa w moim przekonaniu!!
____________________________
http://zielonatablica.pl/prace-inzynierskie/
Avatar użytkownika
PiesWojny
 
Posty: 93
Dołączył(a): Cz, 10.06.2021 14:37


Re: Przepis wielkanocny Małgosi Bryll

Postprzez welfareheals So, 03.09.2022 15:39

welfareheals
 
Posty: 33376
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39



Powrót do Przepisy kulinarne



cron