SZARLOTKI na kruchym cieście pragnę a ....

Smacznie

SZARLOTKI na kruchym cieście pragnę a ....

Postprzez Perliczka Pn, 12.09.2005 22:49

...nie potrafię jej zrobić. A chcę i zrobić i zjeść. Pomożecie?
Perliczka
 
Posty: 82
Dołączył(a): N, 03.07.2005 06:48

Jabłka na szarlotkę

Postprzez Baska Pn, 12.09.2005 23:06

Nie mam przepisu na ciasto, ale polecam jabłka do szarlotki. W moim domu robi sie je od pokoleń. I co roku. Najlepsze są jablka "antonówki" takie wymieszane: trochę takich dojrzałych kremowo-żółtych trochę takich jasnozielonych. Dwa kilogramy antonówek, cynamon i gożdziki. Ewentualnie łyżka - dwie cukru, ale niekoniecznie. Ja robię bez cukru.
Obrać jablką, wydrążyć, pokroić w cząstki lub gruba kostkę, posypać cynamonem (ile kto lubi, wsypać kilka gożdzików, potrząsnąc garnkiem i odstawić (tez niekoniecznie) na ok. dwie - trzy godziny. żeby puściły trochę soku. Następnie na kuchenkę. Gotować, a właściwie próżyć, mieszając drewnianą łyżką. Chodzi o to, ażeby za bardzo nie rozdrabniać jablek. Gorące wkładać do wyparzonych słoików. Są wspaniałe do szarlotki, ciepłe z odrobina ubitejśmietany - wspaniały deser, doskonałe do naleśników, do rogalików drożdżowych, a nawet - jak nie za bardzo słodkie - do mięsa. Robię takich jabłek na zimę około 25 kg. Oczywiście nie od razu. Kupuję po 2 - 3 kg, wieczorem przy telewizji obieram, kroję, zasypuje cynamonem i odstawiam na kuchnię. Rano - jak wstane wczesniej - podgrzeję, upróżę i do dwóch słoików po ogórkach lub po jabłkach. Są naprawde rewelacyjne, zdrowe, bez konserwantów, a przede wszystkim swoje. o niedziela można piec szarlotkę. Na ciasto mam różne przepisy, takie gazetowe. Najczęściej do szarlotki to kruche.
Avatar użytkownika
Baska
 
Posty: 2549
Dołączył(a): Wt, 19.04.2005 16:41
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Perliczka Wt, 13.09.2005 00:02

Basiu,

Dziękuję za przepis na jabłka.Smacznie to opisałaś, że już końcem języka dotykam tych jabłek:). Tylko czy uda mi się zdobyć antonówki? Może tak.I jeszcze muszę kupić brytwankę. To będzie kiedyś mój pierwszy wypiek. Teraz czekam na propozycje na ciasto sensu stricte. Czy ktoś ma? I da?:))
Perliczka
 
Posty: 82
Dołączył(a): N, 03.07.2005 06:48

Postprzez Baska Wt, 13.09.2005 09:22

Podam Ci przepis na ciasto, a jakieś 2 godziny, bo teraz musze wyjść.
Avatar użytkownika
Baska
 
Posty: 2549
Dołączył(a): Wt, 19.04.2005 16:41
Lokalizacja: Warszawa

kruche z jabłkami

Postprzez Baska Wt, 13.09.2005 22:12

z dwóch godzin zrobiło się osiem. A i jeszcze po powrocie zadania, ale już. Podam Ci przepis na najłatwiejsze ciasto świata - jak wycyztałam w Kulinarnym Atlasie Swiata. Wypróbowane, naprawdę świetne, a przede wszystkim doskonałe na debiut. Można je też upiec z gruszkami i śliwkami. wg mnie najlepsze jest ciepłe. Składniki: 0,5 kg mąki, masło (ew. roślinne) 25 dkg, 15 dkg cukru pudru, 2 torebki cukru waniliowego, 2 zółtka, 2 - 3 łyżki śmietany, 2 kg jabłek, 10 dkg cukru, 3 ły zki cukru pudru, 1 łyzka masła do posmarowania foremki. Mąke posiekaj z masłem i 15 dkg cukru pudru. Dodaj żółtka. śmietanę i jedną torebkę cukru wailiowego, siekaj przez chwilę nożem, następnie szybk zagnieć ciasto i włóż do lodówki na 20-30 min. (ja kładę do zamrażarki) Blachę natrzyj masłem i posyp mąką (ja posypuje tartą bułką) Następnie połowe ciasta zetrzyj na tarce o dużych oczkach, lekko przygnieć kruszonkę do blachy. A teraz jabłka: możesz wyłożyć te., na które podałam ci przepis wcześniej lub po prostu po obraniu ze skórki zetrzyj na tarce, tez o du zych oczkach, ułóż na kruszonce, posyp cukrem. Na jabłka zetrzyj druga połowę ciasta. Pieczemy 45-50 minut w temp.180C. Po upieczeniu można posypać cukrem pudrem, cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowych, lub cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem. Ja lubię wersję cynamonową. Dużo tego napisałam, ale to naprawde bardzo proste i bardzo szybkie.
Avatar użytkownika
Baska
 
Posty: 2549
Dołączył(a): Wt, 19.04.2005 16:41
Lokalizacja: Warszawa

Kruche ciasto np. do szarlotki

Postprzez Baska Wt, 13.09.2005 22:21

0,5 kg mąki, 1 kostka masła, szklanka (niepełma) cukru, 2 żółtka, 2 łyzki kwasnej śmietany, szczypta soli. wykonanie make posiekać z maśłem, dodać żółtka, cukier, śmietanę i sól, zagnieść i do lodówki na 2 godziny albo na 30 min do zamra żalniku. I pózniej podzielic na pół, jedna polową wyłożyć brytfanke, połozyc jabłka te ze słoika, przykryć rozwałkowanym ciastem, Pieczemy ok. 1 godz. w temp. 160oC.


Jest jeszcz jeden przepis na szarlotkę, już zupełnie najprostszy, bez jajek, wszystko sie miesza po szklance, sypie, ściea jabłka ze skórą. ..... ale musze poszukać przepisu, bo proporcje sa ważne. Tyle na dzis. Zycze udanych wypieków, smacznego i dobranoc.
Avatar użytkownika
Baska
 
Posty: 2549
Dołączył(a): Wt, 19.04.2005 16:41
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Perliczka Śr, 14.09.2005 00:30

Basiu Kochana!

Dziekuję za wpis. I za trud. Jak się piecze ciasto to piekarnik chyba trzeba też już nagrzać, no nie? Dobrej nocy i pięknego dnia życzę :). Pozdrawiam z Krakowa.
Perliczka
 
Posty: 82
Dołączył(a): N, 03.07.2005 06:48

Re: SZARLOTKI na kruchym cieście pragnę a ....

Postprzez welfareheals Cz, 14.10.2021 05:52

welfareheals
 
Posty: 33376
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39




Powrót do Przepisy kulinarne