Potrawy na Boze Narodzenie

Smacznie

Potrawy na Boze Narodzenie

Postprzez MarysiaB Śr, 29.11.2006 09:42

Jestem zdesperowana. W tym roku zaprosilam na Wigilie i pierwszy dzien swiat kilkanascie osob. Prosze o w miare latwe, a przede wszystkim sprawdzone przepisy roznych potraw, nie tylko wigilijnych. Jakies pieczenie, czy cos tez.
Avatar użytkownika
MarysiaB
 
Posty: 2848
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:22
Lokalizacja: Melbourne

Postprzez Małgosia Sz Cz, 30.11.2006 14:20

Marysiu,

Ja robię takie rzeczy (super proste i nie wymagają zbyt wiele pracy).
1. pieczone mięsa. Dzień wcześniej natrzeć czosnkiem i ulubionymi ziołami (majeranek, oregano). Następnego dnia podsmażyć ze wszystkich stron na oliwie. Zapakować do foliowego rękawa (z tym sosem ze smażenia) i upiec aż będzie miękki. Do tego jakieś marynaty i już. Podobnie można upiec boczek i schab karkowy i ułożyć wszystkie pieczenie na jednym półmisku. Schab można też przed pieczeniem obłożyć boczkiem, żeby nie był zbyt suchy, ale ja tak nie robię.
2. przystawka zimna. Awokado z sosem jogurtowo-pomidorowym. Awokado przekroić, wyjąć pestkę, skropić sosem z cytryny. Zagłębienie wypełnić sosem – jogurt naturalny wymieszany z koncentratem pomidorowych plus biały pieprz plus dużo koperku. Jeżeli ktoś lubi krewetki, to można do tego sosu dodać obgotowane małe krewetki.
3. ja uwielbiam pomidory, więc zawsze robię pomidory z mozzarellą. Albo kroję w plasterki, albo małe mozzarelle i małe pomidorki na pół, przekładam, dodaję dużo świeżej bazylii, może też być rukola, do tego oliwa z oliwek i już.
4. Jeżeli chodzi o Wigilię to moja mama robi pyszne smażone grzyby suszone. Jeżeli masz grzyby suszone to: należy je obgotować (jakieś ½ godziny), następnie wyjąć, dodać cebulkę, czosnek, sól, pieprz, podsmażyć na oliwie, pod koniec smażenia można posypać trochę mąką, danie robi się wtedy trochę cięższe ale jest pyszne!
Małgosia Sz
 
Posty: 7336
Dołączył(a): Wt, 08.03.2005 11:07

Postprzez Janka2 Cz, 30.11.2006 19:29

Marysiu,

Proponuję upiec gęś, taką solidną ok. 4 kg. Upiecze się prawie sama (trzeba podlewać masełkiem i tym co się wytopi) i zadowoli nawet wybrednych gości. Ja robię taką gąskę na każdą większą uroczystość, jest pyszna. Nadziewam kwaśnymi jabłkami w które wbijam kilka goździków, można dorzucić gałązki selera naciowego lub suszone śliwki. Jeżeli zrobisz do tego kilka różnych sosów i np. kluski śląskie, będzie bardzo smacznie. Fakt nie jest to danie niskokaloryczne, niestety.
Mam też sprawdzone dwa rodzaje roladek. Zaletą tych dań jest to, że można przygotować wcześniej i odgrzać i są w sumie proste w przygotowaniu a smaczne.

Zrazy cielęce z szynką

80 dag cielęciny z udźca
6 cienkich plastrów szynki wędzonej
łyżka vegety
łyżka musztardy
2 łyżeczki szałwi
pół szklanki białego, wytrawnego wina (można bez, też smaczne)
szklanka bulionu z kostki
2 łyżki mąki
olej do smażenia
biały pieprz

Umytą i osuszoną cielęcinę pokroić na 8 plastrów, rozklepać, oprószyć vegetą, szałwią i pieprzem, posmarować z jednej strony musztardą. Na każdym kawałku mięsa ułożyć plaster szynki, zwinąć, spiąć wykałaczką, obtoczyć w mące. Zrumienić zrazy na oleju, przełożyć do rondla, wlać gorący bulion oraz wino i dusić na małym ogniu pod przykryciem, aż mięso będzie miękkie (ok. 30 min.)

ROLADKI Z PIERSI KURCZAKA

8 śliwek suszonych,
2 jabłka,
1 cebula,
garść orzechów włoskich,
1,2 kg piersi kurczaka

Składniki nadzienia zmielić.
Piersi rozbić, posolić, popieprzyć i posmarować nadzieniem. Zwijać roladki, spiąć wykałaczką, obsmażyć. Dusić z ½ szklanki bulionu z kostki 15-20 min. Po uduszeniu dodać ½ szklanki śmietany kwaśnej i 2 łyżki borówek + kieliszek winiaku.

Pewnie będzie więcej propozycji i znajdziesz coś co Cię zainspiruje do zrobienia
super dań. Powodzenia. Szkoda, że teraz rzadko piszesz w HP, lubię czytać Twoje posty, pozdrawiam serdecznie.
Avatar użytkownika
Janka2
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pn, 07.03.2005 12:37
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez MarysiaB Pt, 01.12.2006 02:48

Dziewczyny, wielkie dzieki. Nie mamy tu rodziny, ale grono przyjaciol, z ktorymi spedzilismy wiekszosc swiat Bozego Narodzenia i Wielkanocnych. (Ze 3-4 razy przygotowalam Wigilie tylko dla nas i 2-3 samotnych znajomych.) Oni sa rodzina, coraz bardziej rozgaleziona, czasami czteropokoleniowa. Milo, ze jeszcze nas przygarneli. Niepisana zasada glosi, ze tam, gdzie Wigilia, tam rowniez pierwszy dzien swiat. Zeby bylo wygodniej. W tym roku w koncu moglismy ich zaprosic do nas, do nowego domu, gdzie duzo miejsca (nie wszystkich, bo niektorzy spotykaja sie z australijskimi tesciami, zieciami, ich rodzinami, rowniez wyjezdaja itp.) Ojej, ale wstep! No b. b. mi zalezy, zeby ich godnie przyjac. Co prawda wczesniej ustalamy, jaka potrawe kazdy przyniesie, ale trzon i tak stanowi kuchnia gospodzarzy. A moja akurat nie jest zbyt wyrafinowana. Dlatego takam wystraszona. No nie lubie, nie lubie gotowac. A moja Mama byla taka kuchara... Salatki, dodatki, ciasta to jeszcze OK, chociaz kazdy nowy przepis mile widziany, najgorzej z tymi miesami.
Janka, czuje, ze te zrazy i roladki sa na moje sily. Wyprobuje ktorys przepis jeszcze przed swietami.
B. dziekuje za zrozumienie i wsparcie. Serdecznosci.
Avatar użytkownika
MarysiaB
 
Posty: 2848
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:22
Lokalizacja: Melbourne

Postprzez Agniś Pt, 01.12.2006 07:35

MArysiu - ważne , że będziesz z miłością i radością przyjmować gości - wtedy nawet suchy chleb samkuje cudownie.
A dla Ciebie mam dwa przepisy - proste i smaczne.
Jeden tzmodyfikowany przepis na żeberka naszej gospodyni - po wielu próbach moja wersja jest taka

Dzień przed imprezą trezba umyć, pociąć na kawałki ( niezbyt drobne ) żeberka, wycisnąc do nich ok główki czosnku na 1,5 kg żeberek, dodać dwie łyżki miodu, trzy łyżki octu winnego, pięć łyżek oliwy. Wymieszać to wszystko dokładnie, przykryć miskę i do lodówki do następnego dnia - jak sobie przypomnę to to jeszcze raz wymieszam w międzyczasie.
Przed samym pieczeniem solę to trochę i wkładam do goracego piekarnika, jak mięso zaczyna odsłaniać kości wlewam jakieś 3 łyżki kechupu i mieszam i piękę do miękkości - są pyszne i mają cudownie brązowy sos.

A sałatka z porów to już tu jest - zaraz znajdę.

Trzymam kciuki - będą piękne , przyjacielskie ¦więta ;-))
Agniś
 
Posty: 5773
Dołączył(a): Cz, 21.04.2005 09:15
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez Agniś Pt, 01.12.2006 07:52

SAŁATKA z PORÓW



Potrzeba nam :
2-3 pory - ładne, świeże , z dużą ilościa "białego"
5-6 jajek
1 puszka kukurydzy
1 słoik majonezu
2 łyżki musztardy
sól, pieprz

Porę myjemy, kroimy na pół wzdłuż i na póltalarki. Kroimy całą część białą, jasnozieloną i trochę ciemnozielonego. Pora na sitko , posypać 2 łyżeczkami soli , wymieszać i zostawić na 10 min. Później przelać wrzątkiem - ok. 2 l. Zamieszac , wystudzić.
Jajka ugotowac na twardo, obrać, pokroić w kostkę. Do michy jajka, porę, kukurydzę, majonez, musztardę, pieprz. Dobrze wymieszać. Spróbować - ewentualnie dosolić.

W wersji luksusowej można dodac ser zółty w kostkę lub ogórek kiszony.


Też powtórka :


TZAZIKI

Wysłany: Sro, 02.08.2006 21:20 Edytuj

Przepis ze spotkania we Wrocławiu , wychodzi wielka micha - więc na zwykłą rodzinę proponuję 1/2 składników ;-))

2 opakowania sera fety
1 duży jogurt naturalny 500 ml
250 ml śmietany 18 %
czosnek
sól
pieprz
szczypiorek 2 pęczki
koperek 2 pęczki
mięta ( we Wrocławiu nie miałam )
2 ogórki na mizerię


ser zmiksować z jogurtem i śmietana, dodac starty na drobnej tarce ogórek, pokrojony koperek, szczypior, mietę, dodać przeciśnięty przez praske czosnek ( ja dałam pół główki ), doprawić solą i pieprzem. Najlepiej zostawić na kilka godzin w lodówce ( działajacej ;-)) to się przegryzie. Najlepsze do mięsa z grila, ziemniaczków w mundurkach itp .




A to ciasto jest naprawdę pycha ;-))

RAFAELLO :

CIASTO :

6 jaj
1 szklanka cukru
6 łyżek oleju
1 szklanka mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 cukier wanilinowy

Jajka ( całe ) ubijamy mikserem z cukrem i z cukrem waniliowym - az zbieleją odrobinę i cukier się rozpuści. Potem dodajemy mąkę wymieszana z proszkiem i olej po łyżce - dalej ubijając. Gotowe ciasto do blachy wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką. Do pieca - 180 stopni - jakieś 30 min - sprawdzic patyczkiem. Ciasto musi całkowicie wystygnąć. Wtedy kroimy go na pół.

KREM :
2 tabliczki białej czekolady
2 opakowania snieżki
1/2 litra śmietany kremowki 30%
20 dkg wiórek kokosowych

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Ubić śmietane mikserem z śnieżką. Dalej ubijać na niskich obrotach i dodać rozpuszczoną czekoladę i wiórki. 2/3 kremu do środka ciasta - reszta na wierzch. Dolna cześć ciasta można nasączyć pączem kawowym - łyzeczka kawy rozpuszczalnej, 1/4 szklanki gorącej wody, 5 łyżek spirytusu. Wierzch ciasta posypać zwykłym kakao.

Smacznego.
Agniś
 
Posty: 5773
Dołączył(a): Cz, 21.04.2005 09:15
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez MarysiaB Pt, 01.12.2006 08:01

Agnis, b.dziekuje. Czy zeberka w naczyniu, pod przykryciem? I temp. pieczenia. Salatke na pewno zrobie.
Avatar użytkownika
MarysiaB
 
Posty: 2848
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:22
Lokalizacja: Melbourne

Postprzez Agniś Pt, 01.12.2006 08:18

Tak, pod przykryciem - ja mam taka szklana brytfankę - do pieczenia kur, kaczek itp.
Ma pokrywe nie do końca szczelną - i dobrze - bo się żeberka pieką a nie duszą ;-))
Tem na poczatek ( jakieś 15 min 200 stopni potem 180 z termowbiegiem - na waszą miarę stopniowa to nie wiem ...

Marysiu - pozdrawiam Cię serdecznie - a u Ciebie ¦wieta w środku lata ... śnieg w areozolu ... i piknik na plaży ... ech ... ;-)) Ale będa to Swięt wyjątkowe w Twoim, nowym domu - będzie cudownie!
Agniś
 
Posty: 5773
Dołączył(a): Cz, 21.04.2005 09:15
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez anya_anya Pt, 01.12.2006 08:42

Marysiu, ja polecam poledwiczki wolowe w sosie imbirowym.
Nie sa trudne do wykonania a smakuja bardzo dobrze :)


http://www.krystynajanda.com.pl/forum/v ... hp?t=71194
Avatar użytkownika
anya_anya
 
Posty: 2076
Dołączył(a): Pt, 15.07.2005 17:53
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez teremi Pt, 01.12.2006 09:44

mój przepis, to rzecz którą mozna zrobić znacznie wcześniej no i mogą to zrobić Twoje dzieci pod czujnym okiem, ten przepis to świateczne pierniczki

składniki:
1 kg mąki pszennej
3 jaja
25 dkg miodu
25 dkg cukru
25 dkg masła
12 dkg smalcu
1 czubata łyżeczka kakao
1 łyżeczka amoniaku
1 łyżeczka sody
2 op. przyprawy korzennej

wykonanie:
stopić mód, tłuszcz, cukier, dodać przyprawy; mąkę przesiać z sodą i amoniakiem, połączyć z letnią masą i dobrze wyrobić; trzymać w lodówce minimum 12 godzin ale nawet kilka dni; rozwałkować na placki i foremkami wycinać; ułożyć luźno na blaszce(rosną) i piec 10-12 minut (zależy od piekarnika) w nagrzanym (170) piekarniku. Przechowywać w szklanym szczelnie zamkniętym słoju - nawet 2-4 tygodni (jak wytrwają)

Mam jeszcze kilka grzybowych pomysłów, ale jak u Ciebie z grzybami?
Avatar użytkownika
teremi
 
Posty: 3682
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:41
Lokalizacja: Elbl

Postprzez Agniś Pt, 01.12.2006 09:53

A amoniak czym mogę zastąpić ??
Agniś
 
Posty: 5773
Dołączył(a): Cz, 21.04.2005 09:15
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez teremi Pt, 01.12.2006 11:03

Agniś nie mam pojęcia - myślę, że czymś można ale skonsultuję to z lepszymi fachowcami, bo ja to kucharz-amator i zwolenniczka eksperymentów, ale obiecuje, że sprawdzę.
Avatar użytkownika
teremi
 
Posty: 3682
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:41
Lokalizacja: Elbl

Postprzez Agniś Pt, 01.12.2006 11:08

Bo dla maluchów pieczenie to super zabawa - i ten zapach ;-))

Tylko skąd ja mogę wziąć amoniak ??
Agniś
 
Posty: 5773
Dołączył(a): Cz, 21.04.2005 09:15
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez sonja Pt, 01.12.2006 11:11

.........ze sklepu:)
Avatar użytkownika
sonja
 
Posty: 17740
Dołączył(a): Pn, 18.04.2005 23:50
Lokalizacja: z szarości ...

Postprzez MarysiaB Pt, 01.12.2006 13:48

Anyax2, Teremi, b. dziekuje. Z przepisow skorzysta pewnie wiele osob.
Agnis, tez od razu pomyslalam o amoniaku. Tutaj nigdy nie kupowalam, to nie wiem, bede musiala sie rozejrzec. W Polsce kiedys na pewno mozna bylo kupic, bo moja Mama piekla ciastka amoniaczki. I nie wiem, jak tutaj z przyprawa korzenna, ale poszukam, bo to przepis w sam raz dla mnie i dzieci.
Teremi, z pieczarkami nie ma problemu, suszone z Polski moge kupic w pobliskim deli. W malych opakowaniach i raczej drogie. Kupuje do pierogow. Podaj przypisy, moze ktos skorzysta.
Nastawiam sie na wielkie gotowanie, chociaz wiem, jak to jest z tym jedzeniem, kiedy upal za oknem. Tak, swieta w zupelnie innej oprawie. Juz sie do tego przywyczailam, a dzieci innych nie znaja. Tak samo ciesza sie z ubierania choinki jak ja w ich wieku kiedys w Polsce. Na niektorych kartkach sw. Mikolaj surfuje albo odpoczywa na lezaku na plazy. Musi ten disneyowski.

DESER PIOTRKA
(najlepiej prezentuje sie w duuuzej szklanej misce)

1) Puszke wisni bez pestek w zalewie/syropie (400-450g) wymieszac z jedna galaretka wisniowa rozpuszczona w duzo mniejszej niz normalnie ilosci wody. Wylac na spod miski, wstawic do lodowki, zeby zastyglo (robie to na noc).
2) Zrobic mus czekoladowy - proszek z pudelka (biore dwa opakowania), na pewno sa takie w Polsce. Wylozyc na wisnie, wstawic do lodowki.
3) Ubic smietane kremowke (600 ml). Wylozyc na mus, posypac rozdrobnionymi orzechami wloskimi, starta czekolada itp.
Smacznego, mozna jesc.
Avatar użytkownika
MarysiaB
 
Posty: 2848
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:22
Lokalizacja: Melbourne

Postprzez Agniś Pt, 01.12.2006 14:18

Marysiu - a choinki są - czy inne drzewka ??
Agniś
 
Posty: 5773
Dołączył(a): Cz, 21.04.2005 09:15
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez MarysiaB Pt, 01.12.2006 14:34

Zywe mozna kupic (czasami widze znaki: sprzedaz choinek), ale chyba tylko raz dawno temu widzialam u kogos w domu: w donicy, z dlugimi iglami, zupelnie nie przypominala polskiego swierku. Byc moze cos sie zmienilo, az sie rozejrze. Sztuczne wygladaja jak polskie.
Avatar użytkownika
MarysiaB
 
Posty: 2848
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:22
Lokalizacja: Melbourne

Postprzez teremi Pt, 01.12.2006 19:19

uff wiem (amoniak można kupić w sklepach spozywczych - raczej większych) - można zastąpić proszkiem do pieczenia, ale to już nie to samo.

MarysiuB - podam więcej różnych przepisów, tylko lepiej się przygotuję
Avatar użytkownika
teremi
 
Posty: 3682
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:41
Lokalizacja: Elbl

Postprzez stranger Pt, 01.12.2006 22:57

potwierdzam RAFAELLO pyszota
stranger
 
Posty: 256
Dołączył(a): N, 11.09.2005 18:28

Postprzez Janka2 Pt, 01.12.2006 23:12

Może jeszcze piernik, też można wcześniej zrobić i jest b.prosty - podawałam w ubiegłym roku:

http://www.krystynajanda.com.pl/forum/v ... hp?t=67317

Ciasto na pierniczki Teremi zagniotę jutro, dziękuję bardzo i chętnie skorzystam z innych przepisów świątecznych. Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Janka2
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pn, 07.03.2005 12:37
Lokalizacja: Szczecin

Następna strona

Powrót do Przepisy kulinarne



cron