Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Smacznie

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez vivien N, 28.12.2008 01:20

.
Ostatnio edytowano So, 08.03.2014 19:50 przez vivien, łącznie edytowano 1 raz
vivien
 
Posty: 11942
Dołączył(a): Cz, 09.08.2007 19:38

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez tessa N, 28.12.2008 12:35

Ale jakie swinstwo przynosisz do domu. Raz kupilam z lenistwa i byly same kartofle zmielone zamiast sera. Chcialam isc z awantura do piekarni, ale malz spokojna dusza nie dopuscil do awantury. A mnie az trzeslo na takie oszustwo. Dlatego pytam, jak sama zrobie, to wiem co jem. Chociaz nie zawsze jest to full success...
Nigdy nie staraj sie zrozumiec wszystkiego, bo wszystko stanie sie niezrozumiale.
Avatar użytkownika
tessa
 
Posty: 747
Dołączył(a): Wt, 26.08.2008 08:52
Lokalizacja: be

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Nostalgija Pn, 29.12.2008 12:10

Nostalgija napisał(a):szybki sernik

herbatniki (250g)
masło (150g)
500g sera
cukier puder
wanilia (w proszku, w formie olejku)
sok z połówki cytryny
śmietana (do ubijania)
rodzynki
fistaszki
czekolada

herbatniki zmiksować z masłem wyłożyć na tortownicę, rodzynki namoczyć fistaszki potłuc ale niezbyt drobno. Ser wymieszać z cukrem pudrem wanilią i sokiem z cytryny dodać ubitą śmietanę, rodzynki i orzeszki. Wymieszać położyć na masę z herbatników. Całość wsadzić do lodówki żeby stężało. Na wierzch posypać wiórkami czekoladowymi



Tu jest przepis
Nostalgija
 
Posty: 3765
Dołączył(a): Wt, 27.03.2007 22:20
Lokalizacja: z otchłani źrenic

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Katherine Wt, 30.12.2008 15:24

tessa napisał(a):Ale jakie swinstwo przynosisz do domu. Raz kupilam z lenistwa i byly same kartofle zmielone zamiast sera. Chcialam isc z awantura do piekarni, ale malz spokojna dusza nie dopuscil do awantury. A mnie az trzeslo na takie oszustwo. Dlatego pytam, jak sama zrobie, to wiem co jem. Chociaz nie zawsze jest to full success...


Ojejku to coś Ty kobieto kupiła! Pierwsze słyszę, żeby w serniku, nawet wstrętnym, były kartofle zamiast sera! (???).

Melduję, że polewa do sernika z przepisu gosposi Zosi wyszła "ok", ale ja dałam tylko dwie łyżki cukru i pół gorzkiej czekolady. Ilość z przepisu wydała mi się za słodka, nawet przy mojej ilości polewa była mocno słodka. Gorzka czekolada "Wedla" jest lepsza od tej z "Wawelu" mimo, że wawelska ma więcej procent kakao.
Odmeldowuję się :).
Pozdrawiam.
Katherine
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt, 25.11.2008 11:58

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez tessa Wt, 30.12.2008 16:32

Czesto w przepisach na sernik jest napisane, zeby dodac 1 (slownie jednego) ugotowanego ziemniaka albo 2 lyzki maki ziemniaczanej. W jakim celu? Nie wiem. Ja dodaje budyn smietankowy, bo Mama tak robila. I wychodzi bardzo dobry, a w tym roku szczegolnie mi sie udal, tez nie wiem dlaczego, bo sie nie zapadl w srodku po wystygnieciu. A na Nowy Rok robie makowca, galarete z nozek i salatke ziemniaczano-majonezowo-warzywna. Mam nadzieje, ze sie nie pochorujemy z tego wszystkiego. Smacznego i zdrowego Nowego Roku wszystkim gotujacym i nie.
Nigdy nie staraj sie zrozumiec wszystkiego, bo wszystko stanie sie niezrozumiale.
Avatar użytkownika
tessa
 
Posty: 747
Dołączył(a): Wt, 26.08.2008 08:52
Lokalizacja: be

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez ZENOBIA Wt, 30.12.2008 18:24

mmmmmm
:D
TESSO
jak ja bym chciala byc Twojom Dobrom Somsiadkom :)
i bym wpadala do Ciebie po szklanke....soli
akurat jak bys wyjela ten serniczek z pieca , nie mowiac o galarecie /uwielbiam !/

nie planujesz przeprowadzki ? :wink: :D

kartofelka sie dodaje, bo kartofelek zastepuje z powodzeniem jajuszka
np do mielonych kotletow daję starty kartofelek surowy , bez jajuszka, i sluzy to im

pozdrawiam Cie TESSO BARDZO sylwestrowo , baw sie szampansko !!
odniosłam sie.
Avatar użytkownika
ZENOBIA
 
Posty: 3139
Dołączył(a): Cz, 30.10.2008 17:35

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez tessa Śr, 31.12.2008 13:20

Kochana Zeniu, jak ja bym chciala miec polska sasiadke!!! I ciebie tez bardzo, bardzo...
Szampansko to nie wiem czy bede sie bawic, bo znowu mi sie gardlo bolace przyplatalo, syn jedzie na Sylwestra na druga strone Belgii (tam gadaja innym jezykiem), ale to pestka, za to wczoraj byl tak chory, ze wzywalismy lekarza do domu, mial straszne bole zoladka, dostal pelno lekarstw, a dzisiaj, bo impreza zaplacona, taki oslabiony jedzie z dziewczyna tak daleko! No powiedz, czy ja moge byc spokojna, ja juz nawet nie mysle o szampanskiej zabawie, ale tak chcialabym spokojnie spedzic ten wieczor z malzem przy kominku. Corka tez gdzies pojedzie. A my bedziemy siedziec przed tv albo pc oczekujac polnocy. A potem lulu...
Na szczescie Figarek (nasz kot) wrocil od weterynarza wykastrowany i ma sie swietnie. Je bez przerwy, bo wczoraj nic nie dostal z powodu narkozy. Na Nowy Rok zycze ci, Zeniu wszystkiego dobrego i baw sie dobrze, jesli masz okazje, bo to tylko raz w roku jest.
Nigdy nie staraj sie zrozumiec wszystkiego, bo wszystko stanie sie niezrozumiale.
Avatar użytkownika
tessa
 
Posty: 747
Dołączył(a): Wt, 26.08.2008 08:52
Lokalizacja: be

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez ZENOBIA Śr, 31.12.2008 16:27

Kochana TESSO
bardzo serdecznie dziekuje za zyczenia , Tobie i Rodzinie rowniez wszystkiego najs na ten Rok :)
trzymam kciuki za podróż i szczesliwy powrót Syna Twego
/spokoj, tylko spokoj nas uratuje :) /
pozdrawiam cieplutko /choc u nas mróz , nareszczie/

:D
odniosłam sie.
Avatar użytkownika
ZENOBIA
 
Posty: 3139
Dołączył(a): Cz, 30.10.2008 17:35

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez tessa Śr, 31.12.2008 21:49

U nas tez od paru dni trzyma lekki mrozek(-4°C), i nawet sie z tego ciesze, bo moze wytlucze wszystkie zarazki chorobowe i czlowiek poczuje sie lepiej. Ale sniegu ciagle nie ma, niestety. Pozdrawiam
Nigdy nie staraj sie zrozumiec wszystkiego, bo wszystko stanie sie niezrozumiale.
Avatar użytkownika
tessa
 
Posty: 747
Dołączył(a): Wt, 26.08.2008 08:52
Lokalizacja: be

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Baska Cz, 12.02.2009 21:45

Upiekło się, przed chwilą, jeszcze w piekarniku.

CIASTO BIAŁKOWE - występuje pod różnymi nazwami

10 białek (z odzysku, zbierane w słoiczku)
1,5 szklanki cukru pudru
0,5 szklanki mąki ziemniaczanej,
ewentualnie: cukier waniliowy, starta skórka z cytryny lub pomarańczy
----------------------------------------------------------------------------------

ubić pianę
dodać cukier
dodać mąkę
ubić
piec ok. pół godziny w temp. 170oC
Avatar użytkownika
Baska
 
Posty: 2549
Dołączył(a): Wt, 19.04.2005 16:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Nostalgija Cz, 12.02.2009 23:36

Że taka beza jakby? Kurcze beza to jedno co mi ciągle nie wychodziło za dziecka.
A ja mam fajny i łatwy przepis na tzw brownie czyli czekoladowe cudo.

23og czekolady
2 łyżeczki olejku waniliowego lub starta wanilia
230g masła
3/4 szklanki cukru
łyżka mielonych migdałów
łyżka posiekanych drobno orzechów włoskich
3 jajuszka

Czekoladę i masło roztapiamy na małym ogniu, dodajemy cukier i wanilię i odstawiamy do wystygnięcia. Ciągle mieszając dodajemy jajka migdały i orzechy. Przelewamy masę do foremki (najlepiej się sprawdzi taka jednorazowa jak np. na pasztet ) i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170C i po 30min wyciągamy. Ciasto będzie lepkie na wierchu ale się nie przejmujemy. Jak ostygnie kroimy.
Nostalgija
 
Posty: 3765
Dołączył(a): Wt, 27.03.2007 22:20
Lokalizacja: z otchłani źrenic

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Baska Pt, 13.02.2009 00:06

Nostalgio, to musi byc wspaniałe, bez mąki, takie nugatowe, muszę to zrobic.

A to ciasto z białek to nie beza.
Juz kiedys pisałam, o wypiekaniu bezów, cała noc piekłam, a własciwie suszyłam te bezy. Nie cierpię beżow!!!

A to wychodzi takie bardzo delikatne, białe, i wcale nie suche ciasto, białka powinny być świeże,
piecze się wysoko, ale po upieczeniu nieco opada.
Avatar użytkownika
Baska
 
Posty: 2549
Dołączył(a): Wt, 19.04.2005 16:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Nostalgija Pt, 13.02.2009 00:39

Basiu ja uwielbiam brownie. Wyszukałam dla mojej przyjaciółki która ma alergię i tak zostało.
Polecam bo i tanie i łatwe, tylko ta foremka na prawdę lepiej jak będzie jednorazowa bo czasem się brownie nie chce odkleić od niej, jednorazową można pociąć razem z ciastem i potem po kawałku wyjmować.

Z tymi cholernymi bezami to miałam straszne przygody. Kiedyś mało mnie babcia nie powiesiła na suchym badylu bo zepsułam 15 jajek. Trzeba będzie przetestować to ciacho białkowe. Ci co na diecie się ucieszą;)
Nostalgija
 
Posty: 3765
Dołączył(a): Wt, 27.03.2007 22:20
Lokalizacja: z otchłani źrenic

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez tessa Pt, 13.02.2009 09:20

Nostalgio, a nie mozna wylozyc foremki papierem, albo aluminium? :) Nawet wypieki moga byc zdrowe, nie wiedzialam... Podzielam z wami bezowe, nieudane doswiadczenia, a ze lubie je zrec! (to jest adekwatne tutaj slowo) to zazwyczaj kupuje. U mnie najlepsze sa z Auchan. Ale slodkie sa, to fakt wiec sie nie powinno przesadzac z konsumpcja :(
Nigdy nie staraj sie zrozumiec wszystkiego, bo wszystko stanie sie niezrozumiale.
Avatar użytkownika
tessa
 
Posty: 747
Dołączył(a): Wt, 26.08.2008 08:52
Lokalizacja: be

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Nostalgija Pt, 13.02.2009 17:17

Tessiu nie próbowałam szczerze mówiąc ale czarno troche to widze bo masa się może wydostać szczelinami. No chyba że jednym kawałkiem folii aluminiowej się wyłoży
Nostalgija
 
Posty: 3765
Dołączył(a): Wt, 27.03.2007 22:20
Lokalizacja: z otchłani źrenic

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Janka2 Pt, 13.02.2009 22:11

Basiu, mam pytanie to ciasto białkowe w jakiej blaszce pieczesz, (tortownica, keksówka, blacha prostokątna)?
Bardzo mnie zainteresowało, bo często zostają mi białka i nie bardzo wiadomo co z nimi zrobić.

Ja dzisiaj upiekłam drożdżowy placek maślany (bardzo prosty) więc mogę się podzielić przepisem, bo chyba jeszcze nie było. W całym domu pięknie pachnie domowym ciastem!

DROŻDŻOWY PLACEK MAŚLANY
1 szklanka mleka;
10 dag masła;
10 dag cukru;

Te składniki średnio zagrzać w rondelku, do całkowitego rozpuszczenia cukru i odstawić do ostudzenia.
Około 6-7 dag drożdży rozprowadzić w szklance 1 łyżeczką cukru i 3-4 łyżeczkami ciepłego mleka i odstawić do wyrośnięcia (do pełnej szklanki).

60 dag mąki;
2 żółtka;
25 dag twarogu ( Piątnica półtłusty);
skórka otarta z 1 cytryny;

Do miski przesiać mąkę, dodać 2 żółtka, szczyptę soli, ciepłe mleko ze składnikami, wyrośnięte drożdże oraz pokruszony twaróg i otartą skórkę z cytryny. Dokładnie wymieszać łyżką, zamknąć miskę, odpowietrzyć i wstawić do mocno ciepłej wody (70-80 st C). Po otwarciu się miski (chodzi o miskę Tupperware), ponownie ją zamknąć i odpowietrzyć – powtarzać ok. 3 razy aż ciasto wypełni całą miskę. To trwa krótko, bo ciasto szybko rośnie.
Ciasto wyłożyć na blachę wyłożona papierem lub natłuszczoną masłem, palcami wycisnąć zagłębienia (patrz zdjęcie) i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 15 min.

Pozostałe masło tj. ok. 10 dag (najlepiej prosto z lodówki);
Uwaga: do tego ciasta nadaje się masło EXTRA waga 200 g. nie żaden MIX, ponieważ ono się szybko topi i nie można go ustrugać na ciasto!
ok. 6 – 7 dag cukru;
1 opakowanie cukru waniliowego;
Masło ustrugać bezpośrednio na ciasto i posypać równomiernie cukrem wymieszanym z cukrem waniliowym. (zdjęcie 2)

Blachę wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 30 min w temp. 200 st. C. na złocisty kolor.

A ponieważ brałam lekcje wklejania zdjęć u Placunia, dołączę i zdjęcia z poszczególnych etapów przygotowania ciasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam wszystkich.
Avatar użytkownika
Janka2
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pn, 07.03.2005 12:37
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Nostalgija Pt, 13.02.2009 23:56

ojaaaaaaaaaa zjadła bym takie drożdżowe. Uwielbiam
Nostalgija
 
Posty: 3765
Dołączył(a): Wt, 27.03.2007 22:20
Lokalizacja: z otchłani źrenic

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Baska So, 14.02.2009 01:43

Ciasto białkowe piekę w tortownicy, albo w okrągłej blaszce, wysoko rosnie, więc musi być wysoka blaszka.
Do tej pory - poza jednym, nieudanym podejściem do bezów - z białek robiłam tzw. pieguska.

drożdżowe wygląda przecudnie, jutro muszę upiec, nie wiem czy Twoje, ale drożdżowe na pewno.
Tak jak piszesz, warunkiem smacznego, aromatycznego ciasta drożdżowego jest masło, porządne, prawdziwe masło.
Avatar użytkownika
Baska
 
Posty: 2549
Dołączył(a): Wt, 19.04.2005 16:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Janka2 So, 14.02.2009 23:27

Z bezą też mi nie wyszło, piekę więc (jak mi zostają białka) coś pośredniego - bezowe kokosanki. Bardzo smaczne i wychodzą, a roboty niewiele.
W czwartek (tłusty) będę robiła faworki, więc wypróbuje Twoje Basiu ciasto białkowe.

PRZEPIS NA KOKOSANKI (BEZY KOKOSOWE)
Składniki: (porcja na 200g):
3 białka z jaj
2/3 szklanki cukru
5 dkg wiórków kokosowych
1 łyżka mąki
Białka ubijamy na sztywną pianę (dla łatwiejszego ubicia można do białek dodać szczyptę soli). Pod koniec ubijania dodajemy 3 łyżki cukru. Wiórki kokosowe przyrumieniamy na suchej patelni na zloty kolor i kiedy nie są już gorące mieszamy z resztą cukru i mąką, a na koniec mieszamy delikatnie z pianą z białek. Blachę na kokosanki wykładamy papierem do pieczenia i łyżką nakładamy na nią masę kokosową.
Kokosanki pieczemy w temperaturze około 140°C przez 25 minut przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Avatar użytkownika
Janka2
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pn, 07.03.2005 12:37
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ciasta, ciasteczka i łatwe baby;-) z polewą lub bez

Postprzez Nostalgija So, 14.02.2009 23:44

Tłusty czwartek! Mniam. Pewnie babcia zrobi pączki. Uwielbiam takie domowe
Nostalgija
 
Posty: 3765
Dołączył(a): Wt, 27.03.2007 22:20
Lokalizacja: z otchłani źrenic

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przepisy kulinarne



cron