Imieniny

Imieniny

Postprzez SZWAGIER009 So, 28.05.2016 20:51

Dzień dobry,

Zastanawiam się czy w waszych stronach celebruje się zwyczaj imienin? Ja pochodzę z dolnego śląska i jest to tradycja umiarkowanie ciesząca się popularnością, a przynajmniej wśród moich krewnych. Postuję, gdyż mam poczucie, że zwyczaj ten traci na popularności. Co sądzicie?

W zamierzchłych czasach imię było jedyną formą określenia osoby. Mówiło się np. Patryk z Broszewic czy Jan, syn Pawła. Jako, że nie było w tamtych czasach nazwisk, imiona pełniły jeszcze ważniejszą rolę niż obecnie, a człowiek był ze swoim imieniem mocno związany. Wraz ze wzrostem populacji posługiwanie się tylko i wyłącznie samymi imionami do identyfikacji poszczególnych osób stało się kłopotliwe, ponieważ wiele osób noszące to samo imię było ze sobą mylonych. Aby nie używać setek przymiotników do określenia osoby o którą nam chodzi, wprowadzono nazwiska rodowe. Jeżeli chcecie to możecie zaglądnąć na stronę imienin.pl i sprawdzić kto w jaki dzień obchodzi imieniny. Każda okazja do spotkania jest fajna, nie ma co czekać na ogólnopaństwowe święta czy wesele rodziny/znajomych :)
Ostatnio edytowano Cz, 13.10.2016 23:16 przez SZWAGIER009, łącznie edytowano 1 raz
SZWAGIER009
 
Posty: 3
Dołączył(a): N, 21.02.2016 01:33

Re: Imieniny

Postprzez PyterN Pt, 24.06.2016 15:39

U mnie (okolice Katowic) nikt kogo znam nie obchodzi imienin ;) Tylko urodziny. Kilkoro znajomych z innych części Polski jak najbardziej obchodzi, ale nikt z moich okolic.

______________________
lotto kumulacja, pies dla dziecka, darmowe gry sudoku
PyterN
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 18.06.2015 13:08

Re: Imieniny

Postprzez qlopek999 Pt, 05.08.2016 17:03

Ja nie obchodzę. Tzn wiadomo życzenia można złożyć, ale żeby od razu imprezę robić? Bez sensu dla mnie :)
qlopek999
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pt, 05.08.2016 17:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Imieniny

Postprzez Lili2121 Cz, 20.12.2018 20:11

U nas się obchodzi imieniny. Zawsze jakiś prezent można kupić z tej okazji. Jeśli ktoś interesuje się numizmatyką to można sprawić mu monetę. Na stronie http://www.skarbnicanarodowa.net.pl/ macie objaśnione co to jest za hobby i gdzie kupować takie monety. Polecam zajrzeć. Ciekawa stoma.
Lili2121
 
Posty: 8
Dołączył(a): N, 08.07.2018 17:17

Re: Imieniny

Postprzez trelka Wt, 23.07.2019 08:28

Osobiście nie obchodzę imienin,ale w moim otoczeniu potykam się z tą tradycja.
trelka
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pn, 13.05.2019 08:11
Lokalizacja: Jarocin

Re: Imieniny

Postprzez Wczasowy Wt, 30.07.2019 09:20

U mnie to raczej nie obchodzi się imienin. No, ale jak już się je obchodzi to kupujemy nawzajem sobie prezenty, które mogą posłużyć ogółowi. I tak na przykład ostatnio kupiłem kumplowi plastry na erekcję Stimeo Patches, co by już nie narzekał na problemy z kobietami ;)
Wczasowy
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pn, 29.07.2019 13:20

Re: Imieniny

Postprzez jatyona Śr, 14.08.2019 10:13

Ja na obecną chwilę zastanawiam się nad jakimś mega prezentem imieninowym dla wujka. Myślę albo i czymś z elektroniki (np nowy tablet), albo o eleganckiej marynarce albo o takiej przejażdżce fordem Mustangiem- ulubionym modelem wujka :)
jatyona
 
Posty: 206
Dołączył(a): Cz, 14.02.2019 12:46

Re: Imieniny

Postprzez serdelka Wt, 17.09.2019 17:27

Imieniny to też taka fajna uroczystość podczas której można się spotkać z rodziną i miło spędzić czas. Na https://godanparty.pl/ można zakupić ciekawe elementy dekoracyjne, balony czy girlandy które doskonale się sprawdzą.
serdelka
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pn, 11.03.2019 20:16

Re: Imieniny

Postprzez katrina Wt, 24.09.2019 09:08

Jest taki zwyczaj oczywiście,ale nie każdy obchodzi. Wiadomo wszystkie Marie i Barbary obchodzą :)
katrina
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt, 24.09.2019 08:59
Lokalizacja: Jarocin


Re: Imieniny

Postprzez welfareheals Śr, 03.11.2021 03:30

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
welfareheals
 
Posty: 33376
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39




Powrót do Ogólne