Milena - monodram

Tutaj publikujcie swoje opowiadania, scenariusze, felietony, rysunki itp

Milena - monodram

Postprzez Meganka Pn, 02.04.2007 14:24

Jest to mój pierwszy post, pisze go by przedstawić wam mój monodram, który napisałam niedawno i chciałabym poddać go krytyce.............

Milena

(głos z offu roztrzaskującego się samochodu)

(Piosenka Hey Dolly)
Skoczyłam lecę nie jest tak strasznie
jestem w niebie nie jest wcale aż tak pięknie
Najlepiej było wtedy
Kiedy kogoś miałam w sobie
Gdy pachniało deszczem
I marzyłam wieczorem
Gdy karmiłam gołębie chlebem z karbidem
I słuchałam muzyki upijałam się winem

( w czasie piosenki Dolly powoli zapala się światło, człowiek leży w pozycji embrionalnej i powoli się budzi)

Gdzie ja jestem? Jak tu się znalazłam? Dlaczego? Po co?

(znajduje piórko, ogląda je i zdmuchuje z dłoni)

Tu jest zupełnie ciemno. To miejsce niczego mi nie przypomina. Niczego co bym wcześniej znała. Co ja tu robię? I w ogóle co to za miejsce?
No ale jak, szkoła, dom, koledzy i koleżanki. A budzę się w obym mi miejscu. Czy ja się obudziłam? Może to sen… zły sen. Może ja nie potrafię się obudzić? Gdzie jest to wszystko?

Myślałam, że tam…że tu jest pięknie.

(ściana miedzy nią, a widownią)

Jestem, a wokół mnie nie ma niczego, nikogo. Jak nazwać to miejsce?

Wiem … już wiem to jest to przereklamowane miejsce, o którym tak dużo się mówi tyle pisze, a nikt o nim nic nie wie.

A choćby tak się zastanawiam… Gdzie jest ten tunel? Tak! Ten pieprzony tunel przez który idzie się w stronę światła. Gdzie te fanfary, wiwaty, no i gdzie jest św. Piotr. No gdzie?

I jak będzie? Co ze mną będzie jutro? A jeśli nie zechce tu być? Co wtedy? Kim się wtedy stanę?

Przecież dzieliłam się wszystkim, tym co tylko dało się podzielić. I dlaczego ja? Dlaczego już… mi to zrobiłeś zrobiłaś zrobiło? Czyżbym nie była ci już do niczego potrzebna? Gdzie ten twój wielki plan? Miałam jeszcze tyle do zrobienia. Chciałam zmieniać świat. Teraz nawet nie czuje twojej obecności. Czy przestałeś mnie kochać? Czy kiedykolwiek zacząłeś? A ja kocham cię dlatego że jesteś? Czy dlatego, że się biję? A może mnie po prostu tego nauczono? Odpowiedz! No odpowiedz!!

Sama. Nienawidzę samotności. Sama jak co jak palec? przecież mam ich dwadzieścia. A może jak niekochany pies, którego nawet już las nie che oglądać.

Może to dlatego wszyscy stąd odchodzą? Idealny świat wśród idealnych idei, ale bez tego najważniejszego, bądź tej najważniejszej. Widzisz ja nawet nie wiem jak mam się do ciebie zwracać! Ty jeszcze nie zauważyłeś, że ja tu nie pasuje!! Tu jest zbyt… idealnie.

Więc zostanę tu na wieczność. A ile to jest? Wieczność… wieczność. Tego terminu przecież nie podawali w żadnym ze słowników.

Do cholery gdzie są wszyscy?! Anioły, świeci, ludzie zwykli, narkomani, dziwki i złodzieje. Nie ma? Nie ma. A gdzie jesteś Ty bezpostaciowy, nie wyglądający i jak jesteś nazwany? Nie odpowiadasz? Bo nie chcesz? A może dlatego, że cię nie ma! Może to ja coś sobie uroiłam i mówię, ale tylko do siebie.

Co to? Kto to? Istoty? Ludzie.
Pachniecie? ¦mierdzicie potem, gorzej jak padlina. Czasem tylko zagłuszacie ten smród pachnidłem z martwych roślin. Ale to nic to mi nie przeszkadza. Zimni… jak nóż…jak trup.
Czy kochaliście? Czy potraficie nadal? Jesteście tacy jakbyście nigdy nie znali tego słowa. Zimni jak nieludzie, a tak przecież wyglądacie. To cali wy…

A ja? Co ze mną? Jestem istotą nie wydzielającą żadnego zapachu, a zmysł powonienia wrażliwy na wszystko… zbyt wrażliwy. Czasem nie da się wytrzymać. Moje ciało, nadal ciepłe. Jeszcze jestem. Czy ja jeszcze jestem?

A wy co się tak gapicie? Ludzie. Istoty pachnące potem, żrące bezbronne zwierzęta i w dupie macie to co stanie się z drugim człowiekiem, waszym bratem. Ale czy jeszcze waszym bratem? Żyliście? Tak wy. Czy żyliście tak jak chcieliście!? Bo ja! Bo ja… nie

Co tak siedzicie? Czekacie na coś, może na mnie? Jesteście tak wypluci jak wypluwa się ślinę ten nadmiar wody w ustach, który trzeba jak najszybciej usunąć, bo przeszkadza w mówieniu.

Życie będzie takie jak wcześniej. Nikt nie zauważy, że odeszłam na zawsze, a odejdą jeszcze miliony nie zdążycie zamknąć oczu.

Ja też kiedyś byłam. Oskarżałam takich jak ja. Patrzyłam, nie umiałam ich słuchać, nie potrafiłam zrozumieć. Ludzie jeszcze nie rozumieją, że będą żałować. Że się nie żyło tak jak się chciał, że się szło z prądem, a nigdy pod, że się kochało ale za mało, ze to nie na nich kończy się ten świat.

(Wychodzi, ale jeszcze odwraca się i mówi)

A i jeszcze zanim zniknę. Gdybym wiedziała, że tak skończy się życie, już za najmłodszych lat popełniłabym samobójstwo. Mniej bym czuła, widziała i pewnie mniej bym żałowała, że… już

(sygnał z offu śmierci ze szpitala takie tilit)
(c.d. piosenki Dolly)
Dwóch rosłych aniołów wyprasza mnie z nieba
Mówią, że miejsca dla niecierpliwych w niebie nie ma

Koniec
Meganka
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 02.04.2007 13:46
Lokalizacja: z innej bajki

Postprzez madziunia So, 07.04.2007 18:28

Popieram każdy akt próby stworzenia czegoś sensownego i twórczego.
Powodzenia życzę.
madziunia
 
Posty: 2259
Dołączył(a): Wt, 22.11.2005 21:14

Postprzez Meganka Pn, 09.04.2007 19:36

Powodzenie się przyda za rok matura i będzie trzeba coś zrobić ze sobą. Mam tylko nadzieję, że jakoś to wyjdzie z tym moim pisaniem. :)
...CUDZOZIEMKA W RAJU KOBIET...
Meganka
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 02.04.2007 13:46
Lokalizacja: z innej bajki

Postprzez madziunia Pn, 09.04.2007 22:02

W takim razie - jeśli za rok matura - to powodzenia życzę podwójnie.

I - podwójnie - popieram to, co robisz.
Pisz, pisz.
Próbuj tworzyć.
Publikuj.
Ucz się wrażliwości.
I czytaj.

I uważaj, bo pisanie może być niebezpieczne.
Zwłaszcza jeśli w środku czujesz, że pisać musisz.

Wiem, co piszę, uwierz :)

Pozdrawiam.
madziunia
 
Posty: 2259
Dołączył(a): Wt, 22.11.2005 21:14

Postprzez Meganka Wt, 10.04.2007 10:34

W takim razie nie wiem czy napisać dziękuje, czy nie dziękuje żeby nie zapeszyć.

To napisze po prostu, że cieszę się z tego bardzo, że komuś się podoba.
...CUDZOZIEMKA W RAJU KOBIET...
Meganka
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn, 02.04.2007 13:46
Lokalizacja: z innej bajki

Top Lighting Fixtures Details

Postprzez FrankJScott Pn, 04.10.2021 00:26

For the people asking about hudson valley weather 10 day, lighting direct discount code, kuzco lighting chute motion, modern chandeliers for sale, I highly suggest this recommended lighting fixture blog not to mention karmanos unsubscribe, masiero nappe xl, modern ceiling fans with bright led lights, hudson valley new york, best smart ceiling fans with lights, kuzco lighting vega ws10324, smart ceiling fans australia, flush mount chandelier lighting, look at this top rated lighting fixture info not to mention foscarini aplomb large weight, flush mounted roof rails, karman line space, karmanos review, ultra modern led floor lamps, hudson valley lighting glendale chandelier, lighting shops in birmingham area, le soleil brille meaning, try this awesome lighting fixture info for nemo lighting usa, le soleil blanc in english, modern farmhouse ceiling fan with light and remote, hudson valley hammers fc, hudson valley hammers live stream, hudson valley real estate rentals, flush mount sink uk, karmand centre boxing, See More Updated Standards From ETSI Site fceb324
FrankJScott
 
Posty: 1036
Dołączył(a): Wt, 17.08.2021 23:30
Lokalizacja: Basement Contactor

Re: Milena - monodram

Postprzez welfareheals Śr, 13.10.2021 15:52

welfareheals
 
Posty: 21276
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39

Excellent Autonomous Mobile Robot Details

Postprzez FrankJScott Wt, 30.11.2021 10:12

What are the main benefits of Autonomous Mobile Robot?

1. Flexibility - Accrorated
Because Autonomous Mobile Robots rely heavily on cameras and sensors onboard for operation, and not magnetic tape or wires like AGCs and AGVs--they are an example of flexible, agile automation. Autonomous Mobile Robots can create their own paths between Point A to Point B in the facility. This allows them to overcome obstacles, instead of following predetermined routes. Autonomous Mobile Robots are able to switch to new tasks much faster than other automation techniques. Check out this Cross docking robot info for more.

2. The level of security increases
Autonomous Mobile Robots are packed to the gills with sensors and cameras. They allow the Autonomous Mobile Robots to perceive and comprehend their environment. This makes them able to move quickly within a building without having to cross paths with people, product infrastructure, or any other obstructions. In contrast, machines operated by humans, such as forklifts, don't have the same safety features and ultimately depend on human input. Autonomous Mobile Robots do not have the same dangers that human operators do. Human operators could become disoriented or fatigued which can lead to accidents. Autonomous Mobile Robots can be utilized to complete repetitive tasks and reduce human error. This significantly increases the safety.

3. Rapid Implementation
Autonomous Mobile Robots can typically be deployed within four to six weeks dependent on the specifics of the project. (Especially important in this case are the software for picking and warehouse execution software that the units will require integration with.) Even with the latest technology, this process takes an incredible amount of time. For reference, it could take up to one year to implement a goods–to-person (G2P), system.

4. Ability to increase scale
Autonomous Mobile Robots can be easily installed within a facility. This allows you to follow a modular system of deployment. Start with just a few units, and then increase the number as your company expands or your requirements alter. Start by building your fleet as you go. This can save you a lot of money in the beginning. This modular deployment will give you capital to use for other projects, and also allows you to analyze the effect Autonomous Mobile Robots affected your company and figure out the next steps.

5. It's easy to get between facilities
Some operations might be reluctant to look into automation options since they know that the transition to a new location will in the near future be possible. This thinking makes perfect sense to ask: why would you implement a new system if it will be decommissioned in two years after the new facility is built? In situations such as this, Autonomous Mobile Robots can be used to bridge the gap in the period of transition. Autonomous Mobile Robots are easy to deploy and are able to be easily moved between facilities. This allows for automated even in the short time. Autonomous Mobile Robots can be used by companies to temporarily operate an operation during the holiday season, as well as operations that need to be relocated in the near future.
FrankJScott
 
Posty: 1036
Dołączył(a): Wt, 17.08.2021 23:30
Lokalizacja: Basement Contactor

Useful Business Massage Blog

Postprzez FrankJScott Śr, 01.12.2021 16:09

In response to the person inquiring about massage business plan sample, business massages api, massage therapy business ideas, I highly suggest this 훌륭한 출장안마 세부 정보 or business thanksgiving massage to customers, small business massage to customers, massage spa business bay, massage spa center in business bay, massage business cards ideas, not to mention this 추천 출장안마 정보 on top of is there a business whatsapp, what is the best massage chair brand, massage business name ideas, massage business plan template, business plan massage therapist, not to mention this 높은 평가 출장마사지 블로그 which is also great. Also have a look at this 훌륭한 출장 정보 alongside all massage chair business expense, mobile massage business plan template, what is the best massage chair brand, business plan massage spa, vending massage chair business plan, on top of this 유용한 출장 정보 and don't forget massage therapist business card examples, massage spa business philippines, can massage chair be tax deductible, massage spa business bay, business massages usually conclude with a multiple choice question, as well as 멋진 출장안마 팁 which is also worth a look. I also suggest this 높은 평가 출장마사지 정보 alongside all massage chair business expense, massage business plan sample, massage chair business ideas, massage therapy business name ideas, mobile massage business cards, not to mention this 높은 평가 출장마사지 정보 and don't forget equine massage therapy business names, business massages app, massage business cards templates, business plan for massage therapist example, massage business bay square, on top of 훌륭한 출장마사지 세부 정보 which is also great. Finally, have a look at this 최고 출장안마 사이트 for good measure. Check more High Rated K9 Training Site 7b45405
FrankJScott
 
Posty: 1036
Dołączył(a): Wt, 17.08.2021 23:30
Lokalizacja: Basement Contactor

Recommended Nutritional Supplements Info

Postprzez FrankJScott Pt, 10.06.2022 04:40

For the people asking about diet pills that really work, weight loss pills uk, weight loss calorie calculator reddit, food supplements for dogs, best diet pills over the counter 2021, weight loss pills walmart, I highly recommend this updated weight loss link or keto diet pills side effects, dietary supplement listing act of 2022, nutritional supplement meaning in urdu, food supplements for weight gain price in pakistan, nutritional supplements for dogs to gain weight, nutritional supplements, on top of this top rated weight loss site as nut as diet pills side effects, diet supplements examples, dietary supplements for wound healing, diet pills that actually work without exercise, nutrition vitamins near me, alli diet pills canada, on top of this cool diet pills forum which is also great. Also have a look at this top rated nutritional supplements site alongside all free nutritional supplements for cancer patients, nutritional products for wound healing, weight loss causes, what to eat when taking diet pills, liquid nutritional supplements for cancer patients, diet pills for women's weight loss, alongside all this useful nutritional supplements advice not to mention weight loss tips at home, weight loss surgery cost, food supplements for weight gain price in pakistan, weight loss plateau solutions, strongest diet pills over the counter, weight loss calculator, and don't forget great weight loss site which is also worth a look. I also suggest this high rated weight loss link as nut as weight loss tips, nutritional supplements for oncology patients, diet pills prescription phentermine, food supplements for elderly boots, diet pills uk holland and barrett, weight loss surgery mexico, alongside all this useful nutritional supplements link alongside all nutritional supplements near me, diet pill prescription contrave, food supplements near me, nutritional supplements for elderly uk, weight loss plateau, best nutritional supplements for cancer patients, not to mention top rated diet pills url which is also great. Finally, have a look at this useful nutritional supplements url for good measure. Check more High Rated Anti-Anxiety Site 5_8a83c
FrankJScott
 
Posty: 1036
Dołączył(a): Wt, 17.08.2021 23:30
Lokalizacja: Basement Contactor

Top Rated Casino Web Slot Url

Postprzez FrankJScott Wt, 14.06.2022 15:25

In reply to the person inquiring about can you win money on online slots, best online slots no deposit bonus, online gambling types, online casino games for real money usa, casino games free online no download, online casino games for real money south africa, I highly suggest this great casino web slot forum or best online casinos sign up bonus, best online slots free spins no deposit, ruby slots online casino no deposit bonus codes, online casino slot tips, online casinos with no deposit bonus, online casino slot machines for real money malaysia, as post as this useful casino web slot forum not to mention are there online casino games that pay real money, slots ninja online casino no deposit bonus, do you win real money with online slots, pa online casinos with no deposit bonus, best online casino games in south africa, best online casino europe reddit, as post as this cool casino web slot site which is also great. Also have a look at this high rated casino web slot info alongside all slot machine online casino games for real money, caesars slots not working, win8 casino online- free slot machines, are there any online gambling apps with real money, hollywood casino online free slots, which states allow online gambling, on top of this best casino web slot link alongside all best online casino european roulette, usa online casinos with no deposit bonuses, what online casinos have no deposit bonus, caesars slots not working, casino online slots europe, can you play buffalo slots online for real money, and don't forget great casino web slot advice which is also worth a look. I also recommend this cool casino web slot tips alongside all free online casino games real money no deposit australia, what are the best online slots to play, best online casino slots 2022, best time to play online casino slots, free online casino games south africa, best bonus codes for online casinos, as post as this high rated casino web slot link not to mention real casino slots for free, newest online casinos with no deposit bonuses, online casino games real money no deposit, are there slot games that pay real money, best online slots free spins, best online casino slot games to win money, and don't forget awesome Casino Web Slot tips which is also great. Finally, have a look at this high rated casino web slot tips for good measure. Check more High Rated Slot Gacor Site 324b567
FrankJScott
 
Posty: 1036
Dołączył(a): Wt, 17.08.2021 23:30
Lokalizacja: Basement Contactor


Powrót do Wasza twórczośćcron