Dedykuje ten wiersz Kobiecie - Cudownej Krystynie JANDA

Tutaj publikujcie swoje opowiadania, scenariusze, felietony, rysunki itp

Postprzez MarysiaB So, 02.06.2007 07:42

Neo: "(...) obowiązuje generalna zasada, że nazwiska polskiego pochodzenia odmieniają się (...)" Dopisek: o ile jest to mozliwe.
Wbrew pozorom istnieje duza grupa nazwisk - polskich i obcych - ktore sa nieodmienne. Mysle oczywiscie o nazwiskach zenskich. Odmieniamy tylko zakonczone na -a, a wiec Janda, Jandy, Jandzie itd. Poza tym: z pania Jurek/Giertych/Walczak/Janion/Kidman, o pani Jurek/Giertych/Walczak/Janion/Kidman itd.
Nie wiem, co to sa "konstrukcje tzw. pozycyjne." Slyszalam tylko o takich jezykach. Czy stad pochodzi to okreslenie/termin? B. licze na kreske i Brombe.
Wracajac do wiersza. George, lubie ironie. U Ciebie prowadzi najczesciej do gorzko-smutnych konstatacji :wink:. 'Madra' zmienilabym na 'wolna', a 'czarna' na 'czerwona'. Najmniej podoba mi sie: 'RODZI DZIECI NA RADOSC SWIATU'. No i zapis (duze litery, i w ogole). OKI i pzdr.
Avatar użytkownika
MarysiaB
 
Posty: 2848
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:22
Lokalizacja: Melbourne

Postprzez Magdalena83 So, 02.06.2007 12:02

no czyli JANDZIE :)))))))
zapytałam i o tym zapomniałam, a dziś patrzę że tu dyskusja się nawiązała, Neo dzięki za wykład :) dobrze mieć w pobliżu polonistę, który czuwa :*
Avatar użytkownika
Magdalena83
 
Posty: 4144
Dołączył(a): Śr, 23.08.2006 16:30

Ciekaw jestem

Postprzez GEORGE So, 02.06.2007 15:08

Co na to wszystko ,powiedzialaby sama pani Krystyna Janda???.
George,Zbigniew - skromny.
GEORGE
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt, 01.06.2007 17:44
Lokalizacja: USA

Postprzez MarysiaB So, 02.06.2007 16:21

Bardzo mi milo, dziekuje, pozdrawiam.
Avatar użytkownika
MarysiaB
 
Posty: 2848
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:22
Lokalizacja: Melbourne

Postprzez Neo So, 02.06.2007 17:31

Magdo, ale to przecież Ty okazałaś się czujna! :D Gdybyś nie wywołała wilka z lasu, a George się nie upierał, nie ośmieliłbym się zabierać głosu... Pamiętaj też o MarysiB.

Marysiu, jesteś jak zawsze nieoceniona! Dopisek niezbędny. Z mojego postu ktoś mógłby wysnuć wniosek, iż wszystkie nazwiska polskiego pochodzenia należy bezwzględnie odmieniać, co jest oczywistą nieścisłością. Chyba nazbyt ogólnikowo zastrzegłem, że „są wyjątki”. Trudno jednak w warunkach forum o szczegółowe uściślenia. Chcąc bowiem być dokładnym, można by uzupełnić, że również nie wszystkie nazwiska żeńskie zakończone na -a muszą podlegać odmianie.* Itp. Itd.
Odpowiadając Jerzemu (?), odniosłem się do jego błędnego twierdzenia, że nazwiska (NAZWY) powinny występować w postaci „nieruchomej”. Podczas gdy w języku polskim obowiązuje ogólna tendencja do odmieniania (oczywiście tam, gdzie to możliwe – zgoda, że należało to jasno doprecyzować).

W sprawie terminu „konstrukcje pozycyjne” poddaję się. Tu jestem zdany jedynie na własną pamięć z lat szkolnych, nawet nie uniwersyteckich. Jak przez mgłę pamiętam tylko, że określenie to wiąże się z szykiem (pozycją) wyrazów w zdaniu wynikającą m.in. z użycia słów traktowanych jako nieodmienne. Najczęściej konstrukcje te tworzą właśnie nazwiska i nazwy geograficzne.** Nadawca nie odmienia ich z różnych powodów: dla wygody (nie chce przypominać sobie wzorca deklinacyjnego), dla bezpieczeństwa (boi się, że popełni błąd w odmianie), dla jasności i wyrazistości (jak prawnicy czy urzędnicy). Generalnie użycie tych konstrukcji jest przejawem tendencji do ekonomiczności języka – tak mnie uczono w liceum. Prawdopodobnie termin wziął się właśnie z typologii językowej, ale nie jestem pewien... I w ogóle mogłem coś pokręcić (do czego już wcześniej przyznałem się bez bicia), a nie mam gdzie sprawdzić. :(

Jeśli coś dobrego z tej wymiany uwag wynika, to OK. Chyba o to nam wszystkim chodzi. Za własną ignorancję przepraszam i wzywam na pomoc lepszych fachowców. Z gramatyki to ja jestem nie tylko tępy, ale nawet tempy hiii



* Np. można nie odmieniać nazwisk żeńskich typu Zaręba czy Gąsienica.
** Np. mecz Polska – Argentyna, połączenie Sydney – Melbourne (inny przykład wyżej)
Avatar użytkownika
Neo
 
Posty: 2782
Dołączył(a): Pt, 17.11.2006 00:44

Postprzez Magdalena83 So, 02.06.2007 18:08

czuwam niczym mały szpieg ;)
MarysiuB również dzięki.
Avatar użytkownika
Magdalena83
 
Posty: 4144
Dołączył(a): Śr, 23.08.2006 16:30

Re: Ciekaw jestem

Postprzez Magdalena83 So, 02.06.2007 18:12

p.s.

GEORGE napisał(a):Co na to wszystko ,powiedzialaby sama pani Krystyna Janda???.


KJ odmienia swoje nazwisko.
Avatar użytkownika
Magdalena83
 
Posty: 4144
Dołączył(a): Śr, 23.08.2006 16:30

Postprzez sonia So, 02.06.2007 18:15

MarysiaB napisał(a):Bardzo mi milo, dziekuje, pozdrawiam.


tyle by powiedziala :)
Avatar użytkownika
sonia
 
Posty: 11288
Dołączył(a): Pn, 28.02.2005 23:04
Lokalizacja: z szarosci......

Re: Ciekaw jestem

Postprzez Cletoris Veritas So, 02.06.2007 21:27

.
Ostatnio edytowano Cz, 30.07.2009 16:42 przez Cletoris Veritas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Cletoris Veritas
 
Posty: 5334
Dołączył(a): Pn, 04.04.2005 15:32

Postprzez Magdalena83 So, 02.06.2007 22:01

No myślę, że masz świętą rację Aro.
Avatar użytkownika
Magdalena83
 
Posty: 4144
Dołączył(a): Śr, 23.08.2006 16:30

Postprzez MarysiaB N, 03.06.2007 02:19

Rada Jezyka Polskiego:

Nazwiska zakończone na -a odmieniamy!

Z wątpliwością, czy należy odmieniać nazwisko żeńskie Branica zwróciła się do Rady jego właścicielka. Odpowiedziała jej sekretarz Rady: wszystkie nazwiska zakończone na -a (zarówno męskie, jak i żeńskie) należy w języku polskim odmieniać. (?) Pozostawienie w zdaniu nazwiska w postaci nieodmienionej może zakłócić sens wypowiedzi. Ze zdania Widzę Branica można więc wywnioskować, że mowa o kimś, kto się nazywa Branic (analogicznie do: Widzę Nowaka). Tradycja odmieniania nazwisk jest w polszczyźnie tak silna, że zdania "Podziękowałem Branica" nie tylko rażą, ale wręcz dziwią - za każdym razem trzeba więc dodawać jakieś słowo wskazujące na to, w jakim przypadku nazwisko miało być użyte, np. "Podziękowałem pani Branica". Zamiast tego - łatwiej, krócej, a przy tym precyzyjniej - odmieniać nazwiska: "Podziękowałem Branicy".
Trudno sobie wyobrazić, że nagle wszyscy Polacy mówią o Lechu Wałęsa, że ktoś przyznał nagrodę Andrzejowi Wajda, że oglądamy film Andrzeja Wajda, że widzowie podziwiają Krystynę Janda. Wolimy jednak mówić o Lechu Wałęsie, przyznawać nagrody Andrzejowi Wajdzie, oglądać filmy Andrzeja Wajdy, podziwiać Krystynę Jandę.

http://www.mimuw.edu.pl/polszczyzna/RJP ... porady.php

Na marginesie: podany przyklad: "Podziękowałem Branicy" tez jest nieprecyzyjny, bo pan rowniez moze miec nazwisko Branica. (Podobnie: Janda, Walesa, Wajda, Kapusta i inne nazwiska tego typu. Podziekowalem Jandzie. - skoczkowi czy aktorce? Juz chociazby z tego powodu nalezy podac imie badz pani/pan.)

Zdanie: Rozmawialem wczoraj o Kasi Zareba, uwazam za razace.
N a w e t jesli mozna nie odmieniac nazwisk Zareba, Gasienica, nie oznacza to przeciez, ze sa nieodmienne i nie podlegaja ogolnej zasadzie.

Neo, dzieki za pobudzanie moich szarych komorek do myslenia.

George, mam nadzieje, ze sie nie dasasz, czy cus. Twoje "Na temat wiersza???" potraktowalam jako zachete do wyrazenia opinii.
Avatar użytkownika
MarysiaB
 
Posty: 2848
Dołączył(a): Śr, 02.03.2005 09:22
Lokalizacja: Melbourne

Postprzez sonia N, 03.06.2007 08:05

...ja tez mam nadzieje ze sie nikt tu nie obraza, bo wszyscy sie czegos uczymy :)
Avatar użytkownika
sonia
 
Posty: 11288
Dołączył(a): Pn, 28.02.2005 23:04
Lokalizacja: z szarosci......

Postprzez Neo N, 03.06.2007 12:02

No popatrz, popatrz. Jak to się zmienia. Świat pędzi do przodu, RJP pracuje, a ja stoję w miejscu, ech... :cry:
Pamiętam, jak na ćwiczeniach z kultury języka jako jedyny w grupie wiedziałem, że nazwiska pań zakończone na -a, w których to -a nie jest wykładnikiem żeńskości, mogą pozostawać nieodmienne. Uczyliśmy się wtedy z takiej 2-tomowej cegły Buttlerowej, Kurkowskiej i Satkiewicz, a ta informacja była wciśnięta gdzieś mimochodem. Wychwyciłem ją i dostałem nawet dzięki temu 4 z kolokwium. Pewnie dlatego zdania "Rozmawiałem o Kasi Zaręba" do dziś nie uważałbym za rażące. Ale dziś już bym poległ... szlag!*
Zadzwoniłem w tej sprawie do znajomego, który jest korektorem w GW (hm hm). I potwierdził - w najnowszym Słowniku poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego (przewodniczący RJP) to orzeczenie Rady jest już uwzględnione: wszystkie nazwiska żeńskie zakończone na -a odmieniamy.
Zasmuciłem się. Nie tylko dlatego, że nie śledzę zmian normatywnych. Ostatnio napisałem do kogoś w mailu "materacy" zamiast "materaców"... :( Może by tak założyć temat poprawnościowy na forum?

* Sorry, Sonia, ale w takim wątku nie mogę inaczej... :wink:


NOCNA EDYCJA: poprawiłem RPJ na RJP, no ewidentnie durnieję!... :(
Ostatnio edytowano N, 03.06.2007 16:07 przez Neo, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Neo
 
Posty: 2782
Dołączył(a): Pt, 17.11.2006 00:44

Postprzez sonia N, 03.06.2007 13:57

..popieram pomysl tematu i wybaczam szlag :wink: :wink: :wink: .....sam widzisz ze wszystko sie zmienia skoro Ty sie uczysz czegos nowego to co dopiero ja..... :D
Avatar użytkownika
sonia
 
Posty: 11288
Dołączył(a): Pn, 28.02.2005 23:04
Lokalizacja: z szarosci......

Postprzez Cletoris Veritas N, 03.06.2007 15:21

.
Ostatnio edytowano Cz, 30.07.2009 20:38 przez Cletoris Veritas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Cletoris Veritas
 
Posty: 5334
Dołączył(a): Pn, 04.04.2005 15:32

Postprzez Neo N, 03.06.2007 16:18

Jak to? A czyja? :shock:

PS I moja też już nie :cry:



Marysiu, bardzo proszę. I wice wersal... :D
Avatar użytkownika
Neo
 
Posty: 2782
Dołączył(a): Pt, 17.11.2006 00:44

Postprzez Eulalja N, 03.06.2007 16:35

Toyota słyszę?
Accorda chętnie wezmę skoro nikt nie chce...:)
Monika
Avatar użytkownika
Eulalja
 
Posty: 1227
Dołączył(a): Cz, 26.04.2007 18:25
Lokalizacja: to zale

Postprzez Cletoris Veritas N, 03.06.2007 16:47

Eulajka sie wszędzie wkręci :lol:
Avatar użytkownika
Cletoris Veritas
 
Posty: 5334
Dołączył(a): Pn, 04.04.2005 15:32

Postprzez Eulalja N, 03.06.2007 16:51

Przygadał kocioł...:)
Monika
Avatar użytkownika
Eulalja
 
Posty: 1227
Dołączył(a): Cz, 26.04.2007 18:25
Lokalizacja: to zale

Postprzez rayen Pt, 29.06.2007 21:17

Kiepski to wwiersz jesli nim w ogóle jest.
Slogany buahahaha, Prosze pana
proszę pana
ojda nananana

PS NEO podoba mi się jak piszesz, o czym i jak argumentujesz.
Mnie teraz na forum brak , ale mam tu swoją przeszłość - znający ją to np. Sonia, Teremi.
rayen
 
Posty: 996
Dołączył(a): N, 27.02.2005 17:35

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasza twórczość



cron