Twórczość Edyty Maculewicz - Staszewskiej

Tutaj publikujcie swoje opowiadania, scenariusze, felietony, rysunki itp

Twórczość Edyty Maculewicz - Staszewskiej

Postprzez Edyta Staszewska Wt, 26.08.2008 12:00

Tak

Leżę w twych ramionach
i zamykam oczy
wspominam gdy 30 lat temu
dzięki jednemu słowu
legł u mych stóp świat
wystarczyło jedno tak
i marzenia się ziściły
kryształki łez zalśniły
a dłonie złączone
zostały pobłogosławione
wystarczyło jedno tak...
mam już wszystko i niczego mi już nie brak.

04.07.A.D.2008

Edyta Maculewicz - Staszewska
Edyta Staszewska
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt, 26.08.2008 10:47

Granica

Postprzez Edyta Staszewska Śr, 03.09.2008 08:03

Moja dusza pogrąża się w mroku

krok po kroku
oddalasz się ode mnie

jesteś przy granicy
dobra i zła

nie wiesz która ja zwycięży

żal mi tylko dzieciny
co w twym łonie śpi

bo ty krzywdzisz
zdradzasz
kpisz

dlaczego właśnie ty

granica coraz bliższa
przebudzenie i świt nadchodzą
otwieram coraz szerzej oczy

a dziecina dalej w twym łonie śpi
ciiiii

bo i ona kiedyś otworzy oczy.

Sosnowiec 21.08.A.D.2008

Edyta Maculewicz - Staszewska
Edyta Staszewska
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt, 26.08.2008 10:47

Re: Twórczość Edyty Maculewicz - Staszewskiej

Postprzez welfareheals Śr, 13.10.2021 12:26

welfareheals
 
Posty: 33376
Dołączył(a): Cz, 23.09.2021 12:39

Useful Fractional Cxo Url

Postprzez FrankJScott Pt, 20.05.2022 14:02

For the man inquiring about business debt advice line, what business use customer service strategy, cook group jobs, how hard is it to be a cfo, what business can you start as a student, small business ideas 2022 uk, I highly suggest this awesome fractional cxo url or successful quotes in business, covid-19 advice uk helpline number, energy advice line reviews, business writing tips and techniques, how to succeed in business song, uk travel advice contact, as well as this best fractional cxo link on top of business debt help uk, top business tips for success, how to become a cfo in south africa, can i do small business taxes myself, marwari business tips in hindi, business advice services reviews, and don't forget this best fractional cxo link which is also great. Also have a look at this cool fractional cxo forum alongside all tips for successful day trading, ato business line contact, ato business advice line, how to do finances for a small business, covid business advice uk, social media tips for business 2021, as well as this recommended fractional cxo details as well as business advice solicitors, cra business support number, small business ideas for school students, garments business tips in hindi, how to study for business studies, small businesses tips, on top of great fractional cxo link which is also worth a look. I also suggest this top rated fractional cxo url as well as help for small business owners during covid, 12 tips for naming your startup business, customer services strategy, marwari business tips in hindi, social media posting tips for business, coo company job description, on top of this great fractional cxo info and don't forget 50 management tips of the day harvard business review pdf, business intelligence tips for success, how to become a cfo accountant, business tips and tricks in tamil, help for small business owners 2022, business disability forum advice line, not to mention recommended fractional cxo forum which is also great. Finally, have a look at this useful fractional cxo details for good measure. Check more Updated Cooling Url 8813108
FrankJScott
 
Posty: 9834
Dołączył(a): Wt, 17.08.2021 23:30
Lokalizacja: Czech Gold Coin




Powrót do Wasza twórczość



cron